Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Jak dbać o ubrania?

cienkie plaszcze

Wszyscy chcemy jak najdłużej cieszyć się swoimi ubraniami i wyglądać w nich, jakbyśmy dopiero wyszli ze sklepu. Ciężko nam się rozstać z ulubionymi rzeczami i nie chcemy wydawać niepotrzebnie pieniędzy na nowe elementy garderoby. Prawidłowo o nie dbając możemy zachować je na dłużej. Jak to zrobić? Oto wskazówki.

 

Właściwe pranie

Przede wszystkim zacznijmy od przeczytania metki. Jest ona źródłem bardzo cennych informacji. Wcześniej warto poznać wypisane na niej oznaczenia. Dzięki temu dowiemy się, które rzeczy możemy prać w pralce, które musimy ręcznie oraz jaką temperaturę wody wybrać. Nie wszystkie też można suszyć przy pomocy suszarki bębnowej. Pamiętajmy także o sortowaniu prania, dzięki temu nic nam nie zafarbuje, a białe rzeczy zachowają swój kolor. Stosujmy też odpowiednie detergenty do prania oraz przewracajmy ubrania na lewą stronę zanim włożymy je do pralki. Kolejną ważną kwestią jest odplamianie. Pamiętaj, by starać się usuwać plamy na bieżąco.

Ich wywabienie będzie o wiele prostsze. Po basenie oraz chlorowanej wodzie swoje stroje kąpielowe dwuczęściowe czy jednoczęściowe upierz od razu po powrocie lub chociaż przepłucz, gdyż mocno chlorowana woda ma wpływ na tkaniny. Strój warto wypłukać także po słonej wodzie morskiej. Zarówno bieliznę jak i stroje z miseczkami, pierz w specjalnych woreczkach do bielizny. Dzięki temu unikniesz zniekształceń. Starannie umyj i osusz wszystkie metalowe elementy tak, by nie zmatowiały. T-shirty, czy bluzy z nadrukami staraj się prać ręcznie lub w temperaturze nawet niższej niż na metce. Unikniesz zniszczenia i odłażenia go z koszulki. Jeśli zdecydujesz się na pranie w pralce, odwróć koszulkę na lewą stronę. Rób tak także piorąc jeansy.

Nie wszystkie rzeczy da się wyprać w warunkach domowych. Niektóre ubrania warto oddać do pralni. Tam czyszczeniem zajmą się profesjonaliści z odpowiednim sprzętem. 

 

najmodniejsze stroje kapielowe dwuczesciowe

 

Prawidłowe przechowywanie i prasowanie

Dbanie o ubrania to nie tylko właściwe pranie, ale także suszenie, przechowywanie czy prasowanie. Nie suszmy na kaloryferach. Róbmy to albo w suszarce bębnowej lub zwykłej suszarce na pranie. Nie suszmy także w pełnym słońcu, gdyż może to spowodować blaknięcie koloru. Kurtki oraz płaszcze (https://answear.com/k/on/odziez/kurtki) swoje i innych domowników przechowuj na wieszakach. Bardzo dobrym rozwiązaniem są także pokrowce. Po sezonie zawsze dbajmy o to, by je wyczyścić. Pozostawienie brudnych, poplamionych ubrań może spowodować, że plamy już się nie dopiorą i rzecz będzie trzeba wyrzucić. Na zwrócenie uwagi też zasługuje fakt, że plamy z np. słodkich soków mogą zwabić do szafy różnego rodzaju robactwo m.in. mrówki.

Starajmy się też, by w naszej szafie nie było zbyt wiele rzeczy. Gdy jest ciasno, bardzo łatwo o uszkodzenia podczas wyciągania rzeczy, np. urwania guzika, koralika, czy innej ozdoby. Stosik koszulek na półce dobrze jest owinąć w bawełnianą poszewkę na poduszkę, co ochroni je przed wilgocią, kurzem czy zabrudzeniami. Jak najwięcej rzeczy wieszajmy, zamiast składać na półkach, dzięki temu ograniczymy zagniecenia. Prasując staraj się nie korzystać z najwyższej temperatury żelazka i przede wszystkim przed rozpoczęciem czynności sprawdź metkę. Do szafy włóż woreczek z lawendą lub inny środek przeciw molom. Tych kilka zasad pomoże Ci cieszyć się swoimi ubraniami na dłużej. Warto je zastosować.

 

*Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *