Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Jak Słupca walczy ze smogiem?

O działania miasta związane z walkę z zanieczyszczeniami powietrza na jego terenie zapytaliśmy w słupeckim magistracie.

Szeroką dyskusję wywołał bowiem ostatni opublikowany na naszym portalu artykuł dotyczący kontroli pieców, jakie planowane są w Strzałkowie.

Niektórzy z czytelnników zarzucali, że problem choć jest obecny na dużą skalę, to jest bagatelizowany. Okazuje się jednak , że również w Słupcy prowadzone są działania w tym zakresie.

W dniach od 19 do 30 listopada 2018 roku z upoważnienia Burmistrza przy udziale Policji, organu uprawnionego do nakładania kar za nieprzestrzeganie przepisów ochrony środowiska, przeprowadzono kontrole przestrzegania przepisów środowiskowych w tym uchwał antysmogowych na terenie Słupcy.

Celem kontroli była poprawa jakości powietrza a tym samym poprawa zdrowia mieszkańców i większego komfortu życia, Przeglądem objęto teren całego Miasta. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości (zadymienie, nieprzyjemny zapach i inne budzące podejrzenie używania niewłaściwej jakości paliw), przeprowadzano szczegółowe kontrole. Dotyczyło to nieruchomości przy ulicach: Wygonowa, Reymonta, Jeziorna, Prusa, Tuwima, Plac Parysa, Warszawska, Słowackiego oraz Traugutta. Ogółem skontrolowano 11 nieruchomości.

Podczas kontroli informowano Mieszkańców o zakazie spalania odpadów, prawidłowym rozpalaniu pieca i sankcjach grożących za używanie niewłaściwego paliwa, nakładanych przez upoważnione organy /Spalanie odpadów komunalnych w domowym piecu stanowi naruszenie art. 191 ustawy o odpadach – „Kto, wbrew przepisowi art. 155, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny. Dz. U. z 2018 r. poz. 992 ze zm./.

Mieszkańcy skontrolowanych posesji uważają, że wzbudzające podejrzenie dymy wydobywające się z kominów były efektem rozpalania pieca węglem i drewnem –najprawdopodobniej niewłaściwej jakości.

Musimy pamiętać, że jakość powietrza to wspólny interes mieszkańców Miasta. Przestrzeganie wysokich standardów środowiska, tj. jakości powietrza, wody i gleby podnosi potencjał ekonomiczny i wizerunkowy Miasta, motywuje mieszkańców do aktywnego spędzania czasu na wolnym powietrzu .

W tym celu na terenie Miasta w 2 punktach zostaną zamontowane czujniki do badania jakości powietrza wraz z tablicą LED ( Plac Szkolny przy SP1 oraz ulica Traugutta). Kontrole prowadzone są na bieżąco- czytamy w otrzymanej odpowiedzi.

Ponadto miasto realizuje program udzielania dotacji celowej na likwidację niskosprawnych i nieekologicznych źródeł ciepła i zastąpienia ich źródłami proekologicznymi.

Aktualnie złożono ponad 88 wniosków na dofinansowanie wymiany pieców. Pierwsze wypłaty po 3 tys. zł. otrzymało 33 wnioskodawców.

Program będzie realizowany w sposób ciągły i bez względu na okres oczekiwania każdy spełniający warunki wnioskodawca otrzyma dotację 
z budżetu miasta.W planach jest wsparcie osób, które wcześniej wymieniły piec lub zbudowały dom z ogrzewaniem gazowym, elektrycznym, olejowym lub są podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej.

W związku z tymi osobami jest planowane wprowadzenie dopłat do kosztów używanego paliwa. Miałoby to być kilkaset złotych dopłaty z budżetu miasta dla osób, które korzystają z ekologicznych źródeł ciepła a nie miały możliwości skorzystać z dotacji na wymianę tych źródeł.

Warunkiem otrzymania dopłaty byłoby udokumentowanie posiadania ekologicznego źródła ciepła i rachunki.. Pomysł tego rodzaju dopłat wyniknął z dużego zainteresowania wymiana pieców.

Najnowsze komentarze
 • Komentarzy negatywnych by nie było, gdyby była wcześniej informacja, ale brawo bo działania podjęto!

 • Nikt nie zwraca na osiedla, a to właśnie tam ludzie czują się bezkarni. Nie da się wyjść na podwórko przez okropny smród co weekend, a od jakiegoś czasu to już codzienność.

 • Tu można sprawdzić jakość powietrza w Słupcy
  https://smogtok.com/probeCurrent/2846

 • ZAPRASZAMY KONTROLERÓW POWIETRZA W OKOLICE PROMENADY!

 • Zapraszamy na ulice Traugutta do pana od autobusów! Notorycznie pali śmieci w swoim garażyku..

 • Prosimy o więcej takich kontroli. Zapraszamy na ulicę Warszawską – dom mieszkalny z warsztatem naprawy samochodów. Tu notorycznie pali się odpady cały rok, nawet w upalne dni…

 • Prosimy o więcej takich kontroli. Zapraszamy na ul. Warszawską – dom mieszkalny z warsztatem naprawy samochodów. Tu notorycznie pali się odpady cały rok, nawet w upalne dni…

 • Jako pierwsza w Słupcy, bo już 23 października 2018 r. sensor (czujnik) do pomiaru jakości powietrza zainstalowała Spółdzielnia Mieszkaniowa.
  Odczyt pomiaru pod adresem: https://smogtok.com/probeCurrent/2846

Dodaj komentarz