Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Jak szybko i tanio odświeżyć mieszkanie?

Zimowe popołudnia zwykle spędzamy w domu, dlatego to doskonały czas, aby zająć się swoim mieszkaniem. Długie wieczory sprzyjają porządkom, oczyszczeniu przestrzeni i niewielkim remontom. Co możesz zrobić, aby odświeżyć lokal w prosty, a przy tym ekonomiczny sposób?

 

Hasło „remont” zwykle kojarzy nam się z dużym wydatkiem i gruntownym odświeżeniem mieszkania. Jednak możesz zrobić to bez zrywania podłóg czy wymiany wszystkich mebli. Wystarczy dobry plan, pomysł i spisany budżet. Jeśli nie chcesz, aby wydatek przekroczył miesięczne zobowiązania rozważ małą pożyczkę. Niewielka kwota wystarczy, aby Twoje mieszkanie znowu odzyskało blask!

 

Porządki i czyszczenie przestrzeni

Zupełnie naturalnym jest fakt, że zamieszkane i używane mieszkanie się brudzi. W powietrzu wiruje kurz, który lubi osiadać na meblach, kinkietach i lampach, tłuste ślady pojawiają się na ścianach, podłogach i tapicerce. Pierwszym krokiem do odświeżenia lokum powinno być gruntowane sprzątanie i nie chodzi tutaj tylko o odkurzanie czy mycie okien. Dywany najlepiej oddać do czyszczenia mechanicznego albo zamówić taką usługę do domu, przy okazji wypierzesz meble i materace. W przypadku drewnianej podłogi zamów cyklinowanie, a bardzo zniszczone panele być może wymagają wymiany lub pomalowania. 

Przy okazji porządków zrób przegląd szafy, półek i wszelkich szuflad, pudełek oraz innych skrywek, w których zwykle składuje się bardzo dużo niepotrzebnych rzeczy. Posegreguj je i sprzedaj, oddaj za darmo, a zniszczone przedmioty wyrzuć. Generalne porządki nie tylko pozwolą odzyskać wolną przestrzeń, ale i pomogą odsłonić to, co rzeczywiście wymaga remontu.

 

Ściany i podłogi

Pierwszym miejscem, które rzuca się w oczy po wejściu do pomieszczenia są podłogi i ściany. Jeśli wymagają one odświeżenia rozważ, jakie rozwiązanie będzie najlepsze. W przypadku drewnianej podłogi warto raz na jakiś czas ją konserwować, panele możesz pomalować, tak samo jak ściany. Nowy kolor to jednocześnie dobre wyjście w przypadku zmiany aranżacji. Dobrym pomysłem będzie także zakup nowego dywanu lub wykładziny, a na ścianach powieszenie grafik, obrazu lub rodzinnych zdjęć. Niejednokrotnie tylko odmalowanie ścian całkowicie zmienia wygląd pomieszczenia. Staje się ono bardziej „czyste” i uporządkowane wizualnie.

 

Meble i dekoracje

Wspomnieliśmy już o odświeżeniu mebli w postaci wyprania tapicerek, ale są także inne sposoby, aby stara kanapa, fotel czy łóżko w sypialni wyglądało, jak nowe. Mowa oczywiście o tekstyliach i dodatkach. Przede wszystkim możesz zmienić okrycie lub pokrowiec, dobrze sprawdzi się także dużą narzuta narzucona na sofę lub łóżko. Podobnie zrobisz z fotelem. Dodatkowym odświeżeniem będzie zastosowanie poduszek, koców lub pledów, które wprowadzą przytulną atmosferę, a odpowiednio dobrane będą efektownym akcentem w konkretnym stylu aranżacyjnym. Całość wzbogacą dekoracje typu nowe zasłony, obrus czy duże lustro. To ostatnie to idealny trik optyczny, powiększający i rozjaśniający wnętrze.

 

Dodatki i oświetlenie

Nie jest tajemnicą, że dodatki dopełniają całość. Tak jest w przypadku ubioru, jak i w kwestii aranżacji wnętrz. Wcale nie chodzi, aby zastawić pół mieszkania figurkami, obrazkami i wazonami. Wręcz przeciwnie! Liczy się pomysł i estetyczne zwieńczenie całości. Co może być takim dodatkiem? Wspomniane wcześniej lustro w ozdobnej ramie, ciekawa rzeźba, zielone rośliny i świeże kwiaty oraz lampy. Te ostatnie mają nie tylko funkcję ozdobną, ale przede wszystkim podkreślają stylowe dodatki. Dlatego nie ograniczaj się tylko do jednej wiszącej lampy na suficie. Wybierz stojący model obok fotela, gdzie odpoczywasz, mniejszą lampkę na komodę lub stolik nocny, a na stoliku ustaw tacę z lustrzanym spodem, a na niej kilka świec.

Wbrew pozorom remont czy odświeżenie mieszkania nie musi być kłopotem, a raczej dobrą zabawą. Nie wiąże się także z wysokim kosztem, bo większość dodatków znajdziesz na wyprzedażach, w sklepach z używanymi przedmiotami lub na aukcjach internetowych. Szukaj dodatków, które pasują do Twojego mieszkania i nie przekraczają ustalonego budżetu, a w szybki i niedrogi sposób odmienisz swój dom na zbliżającą się wiosnę!

 

*Artykuł sponsorowany