Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

“Jak to jest z tym parkowaniem na Powstańców w Słupcy?”

Temat parkowania samochodów na ulicy Powstańców Wielkopolskich w Słupcy wzbudził wątpliwości jednego z naszych czytelników. O sprawę zapytaliśmy policję.

-Jak to jest z tym parkowaniem na Powstańców w Słupcy. Chodzi mi o samochody zostawiane na chodniku. Droga jest wąska przez co wielokrotnie trzeba omijać zaparkowane obok pojazdy i przepuszczać samochody jadące z na przeciwka.

Ale najgorzej jest przy dojeździe do ulicy Tysiąclecia. Przez to, że parkują tam samochody wielokrotnie byłem świadkiem sytuacji w której o mało co nie doszło do wypadku. Wjeżdżający z ulicy Tysiąclecia na Powstańców kierowcy  próbują od razu ominąć zaparkowane w pobliżu samochody.

Nieraz jadą bardzo szybko. Nie widzą nadjeżdżających z przeciwka aut, które robią ro samo i jadą tak zwaną czołówkę. Chyba czas coś z tym zrobić?-pisze jeden z czytelników załączając zdjęcie, które widzicie powyżej.

O stanowisko w tej sprawie zapytaliśmy w Komendzie Powiatowej Policji w Słupcy. -Odnosząc się do sytuacji uwidocznionej na zdjęciu, trudno jest określić, czy samochody parkują prawidłowo. Nie jest widoczne oznakowanie całej drogi, nie można zmierzyć wymaganych odległości, które należy zachować podczas parkowania zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jeżeli ktoś ma wątpliwości, czy kierowcy parkują właściwie, powinien sięgnąć do zapisów m.in. ustawy prawo o ruchu drogowym bądź wezwać na miejsce policjantów.

Patrząc na prezentowaną na zdjęciu sytuację widzę konieczność przytoczenia kilku przepisów, które przypomną niektóre zasady parkowania pojazdów:

– zgodnie z art. 46 ustawy Prawo o ruchu drogowym zatrzymanie i postój pojazdu są dozwolone tylko w miejscu i w warunkach, w których jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących i nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia

– jeżeli nie zabraniają tego znaki drogowe, auta można parkować na jezdni, jak najbliżej jej krawędzi, równolegle do niej, a poza obszarem zabudowanym powinniśmy zatrzymywać się poza jezdnią

– auto można zaparkować minimum 10 m od skrzyżowania oraz nie mniej niż 10m od przejścia dla pieszych (na drodze dwujezdniowej jednokierunkowej zatrzymanie pojazdu za przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdyż nie utrudnia widoczności pasów dla nadjeżdżających pojazdów),

– pojazd do 2,5 t można parkować na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu (tylko i wyłącznie przodem do chodnika) jednak należy zachować co najmniej 1,5m dla przechodniów

– nie można parkować wzdłuż linii ciągłej (chyba, że szerokość pasu ruchu wynosi ok 5m)

– nie można parkować na wjeździe lub wyjeździe garażu, bramy

Każdy kierowca powinien dostosować prędkość do warunków, jakie zastał na drodze oraz stosować zasadę ograniczonego zaufania- tłumaczy Marlena Kukawka z KPP w Słupcy.

Jak udało nam się dowiedzieć w roku 2020 na ul. Powstańców Wielkopolskich w Słupcy doszło do jednej kolizji.


Najnowsze komentarze
  • Tragicznie się tamtędy jeździ, podobnie jak ulicą Traugutta!! Ludzie mają podwórka to powinni na nie wjeżdżać i chować auta, wtedy jazda samochodem byłaby płynna, i piesi mieliby wolny chodnik.

  • Ciekawe jak takim chodnikiem jak mamy na zdjęciu wyżej mają poruszać się osoby na wózkach inwalidzkich lub pieszy z dzieckiem we wózku.

  • Wielokrotnie auta stoja na na chodniku przy podwojnej ciągłej. Trzeba bardzo uwazac. Natomiast, żeby przejść po chodniku z wózkiem to kolejne wyzwanie. Oczywiście, żeby nikomu auta nie uszkodzić

  • Ustawić zakaz postoju w obu kierunkach i po sprawie.

  • Tak samo jest znak zakazu postoju powyżej 15min na ulicy Kilińskiego a nikt go nie respektuje. Bardzo łatwo tam o wypadek. Może ktoś się tym w końcu zainteresuje? Policja tak jakby tego nie zauważała.

Dodaj komentarz