Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Jak ubezpieczyć auto z zagranicy?

Kupno samochodu z zagranicy to wyzwanie dla każdego kupującego. Następnym wyzwaniem jest jednak ubezpieczenie takiego pojazdu i zalegalizowanie jego pobytu w Polsce. Z tego tekstu dowiesz się, jakie formalności czekają na Ciebie przy ubezpieczaniu samochodu z zagranicy.Z „anglikiem” nie jest łatwo

Samochody z zagranicy można podzielić na takie z kierownicą po lewej i po prawej stronie. Wbrew pozorom ten szczegół techniczny ma bardzo duże znaczenie w kontekście legalizowania pobytu pojazdu w kraju. Jeśli masz w planach kupić samochód z Anglii, w którym kierownica jest, inaczej niż u nas, po prawej stronie, zajrzyj tutaj: https://ubezpieczamy-auto.pl/ubezpieczenie-anglika/ Znajdziesz tam najważniejsze informacje, które dotyczą ubezpieczenia „anglika”.

Ubezpieczenie samochodu z zagranicy – z czym to się je? Przy zakupie auta z zagranicy masz kilka możliwości odnośnie do ubezpieczenia OC.

Zakup od pośrednika

W takim wypadku najpewniej spotkasz się z OC komisowym, z którego korzystają właściciele komisów oraz firma zajmujących się sprzedażą pojazdów. Pamiętaj jednak, że z takiego OC możesz skorzystać tylko do czasu wygaśnięcia umowy. Co więcej, ubezpieczyciel ma prawo przeliczyć ponownie składkę zgodnie z danymi, które dostarczysz. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest skontaktowanie się z towarzystwem ubezpieczeniowym od razu po zakupie auta. Wtedy jeszcze dopłata może wynieść tylko kilkadziesiąt złotych.
Zakup od pośrednika bez ważnej polisy OC
W przypadku, gdy pojazd nie jest objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC, musisz wykupić polisę najpóźniej do dnia rejestracji w urzędzie komunikacji. Do tego czasu możesz skorzystać z ofert krótkoterminowych, które zazwyczaj kosztują maksymalnie do 100 zł. Tego typu polisa trwa do 30 dni i gwarantuje taki sam zakres ochrony co pełnoprawne ubezpieczenie OC z umową na 12 miesięcy. OC krótkoterminowej nie przedłuża się automatycznie, a osoba fizyczna może skorzystać z tego typu ochrony tylko raz. Inaczej jest w przypadku przedsiębiorców – oni mają prawo do wielokrotnego ubezpieczenia w ten sposób swoich samochodów.

Gdzie kupić OC?

W obecnych czasach najlepszym miejscem jest Internet. Pierwszy powód to brak konieczności wychodzenia z domu oraz możliwość załatwienia wszystkiego online. Jest to ważne w kontekście szczepionki na koronawirusa, na którą wszyscy czekamy. Drugi bardzo ważny atut przemawiający za zakupami w sieci to możliwość skorzystania z kalkulatorami ubezpieczeń. Te niepozorne narzędzia są w większości darmowe i pozwalają na porównywanie poszczególnych ofert i dopasowywanie ich do indywidualnych potrzeb każdego klienta.

Podsumowanie

Jak widzisz, ubezpieczenie pojazdu z zagranicy nie jest niemożliwe, ale wymaga pamiętania o kilku ważnych kwestiach i dopilnowania niektórych terminów. Sytuacja jest nieco trudniejsza z pojazdami z Anglii, ale to już jest oddzielny temat, który omawiamy w innym artykule, do którego adres znajdziesz wyżej. Jeśli szukasz polisy, zajrzyj do Internetu i skorzystaj z kalkulatorów OC/AC. Dzięki nim szybko poznasz najlepsze oferty od renomowanych ubezpieczycieli.

 

*Artykuł sponsorowany


Brak komentarzy

Dodaj komentarz