Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Jak wybrać idealną tapetę do pokoju?

Zmiany w wyposażeniu i aranżacji wnętrz pozwalają nam nie tylko odświeżyć wizualnie pomieszczenie, ale również tchnąć w niego nowe życie. Jeżeli nie lubimy drobnych dekoracji, bibelotów i innych akcesoriów do ustawienia na meblach czy stole, możemy łatwo wyróżnić pokój poprzez to, co położymy na ścianie. Może być to intensywny kolor, a może być też tapeta z ciekawym wzorem, która optycznie powiększy dostępną przestrzeń i sprawi, że całkowicie odmienimy wygląd naszych czterech kątów. Czy warto zdecydować się na wybór tapety na ścianę? Na co zwrócić uwagę, zanim zdecydujemy się na ich konkretny rodzaj?

 

1.  Tapeta w pokoju – kiedy warto się na nią zdecydować?

2. Tapety ścienne – jaki rodzaj wybrać?

3. Tapety dekoracyjne – we wzory, czy gładkie?

4. Tapety kuchenne i do łazienki – na co zwrócić uwagę?

5. Tapeta ścienna – o czym pamiętać przed zakupem?

 

Tapeta w pokoju – kiedy warto się na nią zdecydować?

Tapety ścienne to ciekawy sposób na przełamanie koloru ścian wnętrza, ożywienie go i wprowadzenie dodatkowego elementu dekoracyjnego. Z ich pomocą możemy również optycznie powiększyć niewielki pokój, szczególnie jeżeli zastosujemy fototapetę lub tapetę z geometrycznym wzorem. Jest to opcja dla osób, które nie boją się mocnych połączeń wzorów i kolorów, a także nie chcą spędzać czasu na malowaniu mieszkania.

 

Tapety ścienne – jaki rodzaj wybrać?

Istnieje kilka różnych rodzajów tapet, na które możemy się zdecydować. Do najpopularniejszych należą:

– tapeta papierowa: najbardziej podstawowy rodzaj. Tego typu tapeta – https://www.castorama.pl/produkty/wykonczenie/tapety-iwykonczenie-powierzchni/tapety-bordiury.html, składa się z jednej lub więcej warstw papieru i występuje w wielu różnych wzorach i kolorach. Muszą zostać położone na idealnie gładkiej ścianie, nie są też odporne na mycie i szorowanie, o ile ich nie polakierujemy;

-tapeta winylowa: są bardzo odporne na zarysowania, a dzięki wierzchniej warstwie winylu dobrze znoszą wilgoć i traktowanie środkami chemicznymi. Można je bez problemu czyścić. Tapety winylowe płaskie nadają się na równe powierzchnie, podczas gdy spienione możemy wykorzystać tam, gdzie ściany nie są idealnie wygładzone

-tapeta z włókna szklanego: podobnie jak wersja winylowa, tapeta z włókna szklanego jest bardzo wytrzymała i odporna na szorowanie, czyszczenie i wodę. Jej struktura przypomina trochę tkaninę i posiada unikalny wzór, charakterystyczny dla tworzywa z którego została wykonana. Co więcej, możemy ją pomalować, a dodatkowo zużyjemy do tego mniej farby, niż na gołej ścianie

– tapeta flizelinowa: nowoczesna forma tapety z dodatkową warstwą flizeliny. Podczas nakładania jej na ścianę nie smaruje się jej klejem, co pozwala na delikatną zmianę ułożenia wzoru przed wyschnięciem, jeżeli zauważymy taką potrzebę. Są również bardzo łatwe do usunięcia ze ściany. Ich największymi zaletami jest zdolność do tłumienia hałasu i poprawa izolacji cieplnej ścian

– raufaza: składa się z dwóch albo trzech warstw papieru, pomiędzy którymi znajdują się drewniane wiórki. Ten rodzaj tapety posiada swoją strukturę, której kształt jest zależny od rozmieszczenia wiórów pomiędzy poszczególnymi warstwami papieru. Podobnie, jak włókno szklane, można ją pomalować i nadaje się do pomieszczeń, w których ściany posiadają nierówności.

 

Tapety dekoracyjne – we wzory, czy gładkie?

 Dobrze dobrana tapeta to nie tylko odświeżenie i często zabezpieczenie ścian dla konkretnych wnętrz, ale również wizualny efekt, który powinien nam się podobać. Do wyboru mamy wiele opcji: możemy zdecydować się na realistyczne zdjęcie, motywy geometryczne lub powtarzalne wzory, a możemy wybrać również tapetę całkiem gładką. W tym ostatnim przypadku warto zdecydować się na taki materiał, który będziemy mogli pomalować farbą – w ten sposób łatwo zmienimy wystrój wnętrza, kiedy uznamy że to już czas. Wiele różnych rodzajów, wzorów i kolorów tapety na ścianę znajdziesz na stronie: https://www.castorama.pl.

 

Tapety kuchenne i do łazienki – na co zwrócić uwagę?

Poza pokojem dziennym, dziecięcym czy sypialnią możemy zastanowić się nad wykorzystaniem tapet także w innych miejscach w domu, jak na przykład kuchnia czy łazienka. Należy jednak uważać, ponieważ w tych pomieszczeniach panują specyficzne warunki. Wybrana tapeta musi być odporna na wilgoć i parę wodną, a także musi dać się łatwo zmyć, jeżeli ją przypadkiem pobrudzimy lub zauważymy osad z mydła czy pozostałości po gotowaniu. Jeżeli chcemy zdecydować się na tapetę do łazienki i kuchni, najlepiej wybrać te wykonane z winylu, włókna szklanego lub na podkładzie flizelinowym.

 

Tapeta ścienna – o czym pamiętać przed zakupem?

Wybierając tapety do naszego domu lub mieszkania powinniśmy przede wszystkim dobrze policzyć, ile będziemy ich potrzebować. W tym celu zadbajmy o dokładne zdjęcie wymiarów ze ścian, które chcemy ozdobić, pamiętając o zachowaniu pewnego zapasu. Zanim wybierzemy tapetę do konkretnego pomieszczenia warto też sprawdzić, czy będzie ona w stanie wytrzymać warunki w nim panujące.

Musimy także zwrócić uwagę na to, jak nakleja się dany rodzaj i czego będziemy potrzebować, aby sprawnie wykonać zadanie.

 

*Artykuł sponsorowany