Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Jak zapobiegać powstawaniu blizn?

Od kuchennych wpadek, przez zdarte kolana, po nacięcia chirurgiczne – wszyscy mamy blizny, z którymi wiąże się jakaś historia – ale większość z nas wolałaby, żeby nasze rany goiły się bez przypominania o nieszczęściach z przeszłości.

 

Co to jest blizna ?

Blizny powstają w wyniku rozerwania skóry właściwej, naszego dolnego poziomu skóry, który jest bogaty w kolagen – elastyczne włókna, dzięki którym nasza skóra jest sprężysta. Blizny mogą powstać po każdym urazie skóry właściwej. Nasze ciała tracą kolagen wraz z wiekiem, co oznacza, że osoby starsze są bardziej podatne na powstawanie blizn niż dzieci. To, czy rana będzie miała charakter blizny, może zależeć od tego, jaką część ciała zraniłeś – i jak dużo krwi do niej dociera.

Twarz i skóra głowy goją się najszybciej, bo tam jest najlepsze krążenie, ale skaleczenie na stopie, gdzie krążenie nie jest tak dobre, może się goić tygodniami.

 

Jak zmniejszyć ryzyko powstania blizny

Oczyść ranę. Natychmiast po zranieniu oczyść miejsce zranienia wodą z mydłem, żeby pozbyć się bakterii i zapobiec infekcji. Utrzymuj ją w stanie wilgotnym i przykrytym. Być może dorastałeś, ucząc się, że skaleczenia powinny być suche, ale jest wręcz przeciwnie. Aby zapobiec powstaniu blizny, najlepiej jest utrzymywać ją w stanie wilgotnym. Użyj wazeliny na ranę i zabandażuj ją, żeby się zagoiła esomed.pl

Ogranicz ruch. Każde poruszenie blizny spowoduje zmianę jej kształtu na szerszą lub grubszą. Daj ranie czas na zagojenie się, nie przeciążając zranionego miejsca.

Zostaw strupy w spokoju. Strupki są naturalnymi bandażami naszej skóry, więc trzymaj palce z dala od nich i pozwól im działać. Obrywanie tylko przedłuży uraz i uniemożliwi jego zagojenie. Myślisz, że robisz to przez sen? Kup parę bawełnianych rękawiczek do noszenia w łóżku.

 

Czy kremy zapobiegające powstawaniu blizn działają ?

Silikonowe płachty na blizny mogą pomóc w zapobieganiu powstawania nowych blizn, ale tylko wtedy, gdy stosujesz je w pierwszych tygodniach po urazie. Nie ma też potrzeby stosowania specjalnych kremów na blizny. Największy wpływ na gojenie ma wmasowywanie tego kremu – lub jakiegokolwiek zwykłego, nijakiego kremu nawilżającego. W pierwszym roku ważne jest i okazało się pomocne wykonywanie delikatnego masażu blizny przez kilka minut dziennie. Pomaga to rozbić tkankę blizny, która staje się gruba.

Pełny proces przebudowy blizny trwa rok. W tym czasie blizna może przechodzić różne fazy wyglądu: być bardziej czerwona lub ciemniejsza, grubsza lub bardziej teksturowana. Jednak po upływie roku jest mało prawdopodobne, by blizna sama z siebie uległa większym zmianom.

 

Po upływie roku leki stosowane miejscowo nic nie dadzą.

W przeszłości radzono Ci, abyś pozwolił ranie zagoić się przez rok, a następnie, jeśli nie będziesz zadowolony z rezultatów, zwrócił się o pomoc do lekarza. Obecnie lekarze mogą wpływać na gojenie się blizn, angażując się raczej wcześniej niż później. Możemy wpłynąć na to, jak blizna będzie się goić, a nie czekać, aż się zagoi i wtedy próbować ją poprawić.

 

*Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *