Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

„Jednodniówka” wystawa w 100-lecie wydania gazety

W okolicach słupeckiego Muzeum Regionalnego otwarta została nowa wystawa plenerowa.

-W tym roku przypada 100. rocznica wydania gazety zwanej „Jednodniówką”, której pojawienie się uświetniło uroczystość otwarcia i poświęcenie siedziby, powstałego wiosną 1922 r. Słupeckiego Klubu Sportowego „Rozwój”. Uznaliśmy, iż te wydarzenia warte są odnotowania i upamiętnienia, dlatego oddajemy do rąk Państwa kolejny numer słupeckiej „Jednodniówki” … w formie tej wystawy.

Ogólnie dostępny, bezpłatny egzemplarz zawiera mnóstwo interesujących informacji na temat okoliczności powstania tej gazety i klubu sportowego oraz ludzi, którzy mierząc się z trudną rzeczywistością polityczną, ale i społeczno – ekonomiczną, w której znalazła się Polska i nasza Słupca tuż po odzyskaniu niepodległości, potrafili zrobić wiele dobrego dla innych. Nieocenioną pomocą w tej lekturze będą przytaczane wielokrotnie przez nas, słowa pomysłodawcy i twórcy „Jednodniówki”, redaktora naczelnego Stefana Korbońskiego, który w sposób niezwykle barwny i emocjonalny opisał tamte wydarzenia, w których uczestniczył i których był inicjatorem.

„Jednodniówka” – skromna, czterostronicowa gazeta, zapowiadała się na ambitne i rzetelne źródło informacji promujące wszelakie działania nowo powstałego klubu S.K.S „Rozwój”, ale nie tylko; jej redaktor naczelny zauroczony świetlaną przeszłością miasta zamieścił tekst o dziejach Słupcy z obiecującym … ciąg dalszy nastąpi. Niestety nie ukazał się kolejny numer, pewno dlatego, że Stefan Korboński po niezwykle twórczym i aktywnym pobycie w Słupcy, opuścił miasto i wyjechał na studia do Poznania .W roku 2012 Muzeum Regionalne wydało numer drugi „Jednodniówki” z okazji 90. rocznicy ukazania się tej gazety, ubogacając tym samym V Noc w Muzeum „Międzywojnie”.

Teraz z okazji 100. rocznicy prezentujemy Państwu jej numer trzeci. Wraz ze Stefanem Korbońskim – redaktorem naczelnym zapraszamy do obejrzenia, a właściwie do przeczytania tej … wystawy- opisuje wydarzenie Beata Czerniak, Dyrektor Muzeum Regionalnego w Słupcy.

Oficjalne otwarcie wystawy miało miejsce w czwartek.

 

 

FOTO: Muzeum Regionalne w Słupcy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *