Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

“Jest nam niezmiernie przykro, że na przestrzeni prawie dwóch lat 50 osób straciło pracę”

Informacja dotycząca umorzenia opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu przez Powiat Słupecki dla firmy Mostostal wywołała skrajne komentarze. Głownie dotyczyły one zwolnień w zakładzie. Sprawdziliśmy jak sprawa wygląda na dzień dzisiejszy.

 

Pomoc Powiatu dla Mostostalu

 

Zarząd Powiatu Słupeckiego podjął decyzję o wyrażeniu zgody na umorzenie opłaty za wieczyste użytkowanie gruntów przez Mostostal Wechta Sp. z o.o. na 2020 rok.

Opłata ta za bieżący rok wynosi ponad 232 tys. zł, z czego 25% (około 58 000 zł ) stanowi dochód powiatu.  -Pomoże to również w utrzymaniu płynności finansowej przedsiębiorstwa, co w konsekwencji oznacza utrzymanie miejsc pracy.

Należy wziąć pod uwagę nie tylko interes spółki, ale przede wszystkim interes publiczny. Zniknięcie z rynku przedsiębiorstwa jakim jest Mostostal Wechta Sp. z o. o. w restrukturyzacji, doprowadzi do wzrostu bezrobocia na terenie Powiatu Słupeckiego- czytamy w  stanowisku Zarządu Powiatu dotyczącym wspomnianej decyzji.

Z takim wnioskiem wystąpiły między innymi zakładowe Związki Zawodowe, które w stosownym piśmie podziękowały za podjętą decyzję. Możecie je przeczytać TUTAJ.

Po publikacji informacji pojawiły się jednak głosy mówiące o tym, że umorzenie opłaty nie wpłynie na liczbę miejsce pracy -Zwolnienie Mostostalu z opłaty nie gwarantuje utrzymania miejsc pracy. To mogą być pieniądze wyrzucone w błoto. Jak już zaczęli mieć problemy, to mimo to przybywało im dyrektorów. A teraz powiat wyzbywa się pieniędzy, które można by przeznaczyć chociażby na respirator dla szpitala- czytamy jednym z komentarzy.

Były  również zdania przeciwne. -Tak się państwo wypowiadacie. Tam pracuje masa osób, która jeśli zakład upadnie zostanie bez pracy z rodziną na utrzymaniu. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Każdy dobrze wie jak jest z pracą w Słupcy, te osoby zostałyby z kuroniówką wysokości 800 zł!!- napisała jedna z czytelniczek.

 

 Mostostal nie może skorzystać z Tarczy Antykryzysowej

 

Postanowiliśmy sprawdzić jak do całe sytuacji odnosi się Zarząd. -W odpowiedzi na Pana e-mail dotyczący zwolnienia Mostostal Wechta z opłaty za użytkowanie wieczyste przez Powiat Słupecki informujemy, że prawo do uzyskania takiej ulgi przysługuje na podstawie ustawy o finansach publicznych przedsiębiorcom, którzy złożą stosowny wniosek, spełniają wymagane przesłanki wynikające z przepisów prawa i uzyskają zgodę właściwego organu.

Ustawa antykryzysowa wprowadza szereg działań pomocowych dla przedsiębiorstw w związku z epidemią koronawirusa jak np. świadczenia postojowe, dofinansowania do wynagrodzeń w okresie przestoju, pożyczki, kredyty czy umorzenia składek, jednak ustawodawca nie zezwolił na korzystanie z takiego wsparcia finansowego podmiotom będącym w restrukturyzacji, a zatem najbardziej wrażliwym na zaistniałą trudną sytuację gospodarczą.

Przedsiębiorcy w toku restrukturyzacji pozbawieni zostali zatem dostępu do szerokiego wachlarza narzędzi wsparcia oferowanych przez Państwo, a nakierowanych na utrzymanie zatrudnienia w przedsiębiorstwach.W związku z powyższym informujemy, że decyzja Starostwa Powiatowego o zwolnieniu Spółki z opłaty za wieczyste użytkowanie wynika ze spełnienia przesłanek norm prawnych określonych w ustawie w ramach dotychczas obowiązujących przepisów prawnych, o którą to pomoc wnioskował Zarządca Mostostal Wechta- czytamy w odpowiedzi od Radosława Wróbla, Prezesa Zarządu.

 

 

Pomoc ważna ale bez większego znaczenia dla finansów firmy

 

Firma docenia pomoc powiatu, jednak jak tłumaczy nam Prezes Zarządu nie wpływa ona znacząco na finanse zakładu.

-Uzyskana pomoc samorządowa jest dla nas bardzo ważna, jednak dla przedsiębiorstwa utrzymującego kilkuset pracowników, gdzie wynagrodzenia miesięczne są wartościami milionowymi uzyskana pomoc publiczna, w tak trudnej sytuacji gospodarczej kraju wynikającej z epidemii, szczególnie dla restrukturyzowanego przedsiębiorstwa, nie zmienia zasadniczo naszej sytuacji finansowej.

 

 

Co ze zwolnieniami pracowników?

 

-Odnosząc się do zwolnień pracowników w związku z prowadzoną restrukturyzacją Spółki, której celem jest uniknięcie upadłości zakładu i ocalenie pozostałych miejsc pracy informujemy, że szerokie działania restrukturyzacyjne, obejmujące m.in. optymalizację zatrudnienia, należą do środków zaakceptowanych przez sąd i prowadzone są zgodnie z zatwierdzonym planem restrukturyzacyjnym.

Od otwarcia postępowania sanacyjnego ilość wypowiedzianych umów o pracę w trybie restrukturyzacyjnym wyniosła w 2018 roku 15, w 2019 roku 16 umów o pracę i w 2020 roku 19 umów o pracę.

Jest nam niezmiernie przykro, że na przestrzeni prawie dwóch lat 50 osób straciło pracę, jednak sytuacja przedsiębiorstwa była bardzo trudna a celem nadrzędnym przeprowadzonej optymalizacji zatrudnienia było uniknięcie upadłości i ocalenie pozostałych miejsc pracy.

Informujemy ponadto, że Mostostal Wechta jest przedsiębiorstwem prywatnym objętym poufnością danych, a przebieg sądowego postępowania sanacyjnego jest dostępny na stronie internetowej Zarządcy: www.zimmermanfilipiak.pl- tłumaczy Prezes Zarządu, Radosław Wróbel.


Najnowsze komentarze
 • a jaka jest gwarancja, że za chwilę nie ogłoszą upadłości?
  Bo z tego co wszyscy widzą za dobrze to nie jest i nie zanosi się na poprawę.
  Czy aby to nie będą pieniądze wyrzucone w błoto?

 • Jak wynika z tekstu cytat: ” nie zmienia zasadniczo naszej sytuacji finansowej.” to ja się pytam, jako podatnik na jaki chu…. powiat umorzył im kasę. Jest to prywatne przedsiębiorstwo, więc pytam co z pozostałymi prywatnymi podmiotami. Poza tym powiat taki bogaty i umarza pieniądze a chodzi i dziaduje po gminach, by dali kasę na szpital. Ja czegoś nie rozumiem, Pyrzyka męczy o jakieś podatki a gdzie kasa ze sprzedaży nerki???? Chipsy, pepsi kabanosy i golonki walą drzwiami i oknami i nie stwierdzono przypadku COVID 19. Strach pomyśleć co by było gdyby taki przypadek się pojawił. Dobrze pisze igor, jaka gwarancja, że mostostal za chwile nie padnie. Brawo zarząd powiatu. Tak trzymać rozliczą Was jeszcze trochę

  • Jak się pojawi koronawirus, to ekipa szpitala spier_oli na chorobowe.

   • Wojewoda przyznał naszemu szpitalowi respirator. Teraz dyrektor szpitala powinien wycofać złożony do władz miasta wniosek o odpuszczenie im podatku. Mają respirator. Ciekawe co teraz intryganci wymyślą, żeby uderzyć w Pyrzyka.

 • Jak tylko 50 osób w ciągu 2 lat, ostatnio (od początku roku) zwolnili około 30-40 osób w 2 turach teraz na czerwiec szykują kolejna porcje 20 osób. Chyba ktoś nie umie liczyć

 • Sprawa umorzenia przez starostę jest bardzo prosta. Starosta już szuka przyjaciół w osobie własciciela z naszych podatków. Nigdy nie wiadomo czy zostanie wybrany na następną kadencję.

 • A kto został zatrudniony ostatnio do sekretariatu Starostwa?

Dodaj komentarz