Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Jubileusz 60-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Powidzu

W niedziele w Powidzkim Domu Kultury swoją uroczystość miały Szanowne Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Powidza z okazji zacnego Jubileuszu 60-lecia działalności.

-Na zaproszenie odpowiedzieli: poseł na sejm Rzeczypospolitej Polskiej- Tadeusz Tomaszewsi, wicestarosta słupecki -Czesław Dykszak, Wójt Gminy Powidz- Jakub Gwit, Przewodniczący Rady Gminy- Filip Muszyński, przedstawicielka słupeckiego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pani Lidia Czaronek, ksiądz Marcin Maciejewski, przedstawiciele organizacji i innych Kół współpracujących z KGW z Powidza oraz oczywiście członkinie.

Spotkanie rozpoczęto od występu artystycznego dzieci i młodzieży z sekcji wokalnej Domu Kultury z zespołem Wesołe Nutki z Orchowa pod kierownictwem muzycznym animatorki Barbary Smółki. Następnie przedstawicielka koła pani Małgorzata Szeszycka przybliżyła krótką historię koła. Koło Gospodyń Wiejskich w Powidzu powołano na zebraniu miejscowego ,,Kółka Rolniczego” 8 marca 1963 roku, do którego wstąpiło 17 gospodyń: Maria Foremska, Wanda Oziemkowska, Waleria Maroszek, Janina Kryszak, Helena Maroszek, Bolesława Matuszyńska, Izabela Ołtarzewska, Lucyna Chudzińska, Maria Kasprzyk, Anna Choryan, Maria Kotecka, Jadwiga Paszkiewicz, Aniela Maroszek, Wacława Skoraczewska, Jadwiga Piotrowska- przewodnicząca, Maria Kluczka- sekretarz, Zofia Grześkowiak- skarbnik.

W latach 1963-1965 KGW działało przy Kółku Rolniczym w Powidzu. 24 marca 1966 roku na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym ,,Kółka Rolniczego”. Koło Gospodyń Wiejskich w Powidzu wyodrębniono w działalności jako organizacja samodzielna. Przyjęto nowych członków koła. Uchwalono pierwszą członkowską składkę w kwocie 10 zł + 5zł legitymacja. Koło zajmowało się rozprowadzaniem drobiu, organizowano pokazy kosmetyczne, prelekcje ,,Wychów i pielęgnacja kurcząt”, ,,Żywienie i choroby kurcząt”, odbywały się kursy: racjonalnego żywienia rodziny, kroju i szycia, hafciarsko- koronkarski, sadzenie i pielęgnacja róż oraz kurs cukierniczy. Były również sekcje do spraw: gospodarstwa domowego, opieki nad dzieckiem i zdrowia, drobiu. Organizowano choinki noworoczne, zabawy karnawałowe, kuligi, imprezy: ,,Niedziela na wsi”, ,,Topienie marzanny”, ,,Pokaz Mody”, ,,Rozgrzewki dla młodzieży”, ,,Dzień Dziecka”, organizowano wystawy ,,Reliktów Przeszłości”.

Obecnie Koło liczy około 32. W 2019 r. Koło Gospodyń zostało zarejestrowane w rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich. Koło bierze udział w licznych konkursach kulinarnych, w 2019 r. otrzymało I nagrodę w Finale Wojewódzkim XIX edycji konkursu “Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” za powidzką zupę rybną i sandacza w śmietanie oraz otrzymało nominację do “Perły 2019” za wykorzystanie ryb słodkowodnych w potrawach, w związku z czym członkinie reprezentowały Powidz i Województwo Wielkopolskie w Finale Ogólnopolskiego konkursu “Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. W finale ogólnopolskim konkursu otrzymały Perłę za zajęcie 1 miejsca w finale wojewódzkim W roku 2021 w sierpniu zdobyły w tym samym konkursie drugą nagrodę za sielawę w przyprawach.

Członkinie zawsze biorą czynny udział w różnych imprezach: Dniach Powidza, festynach charytatywnych, dożynkach itp. Chętnie przyłączają się do współpracy z Domem Kultury, innymi organizacjami pozarządowymi, OSP, innymi Kołami. Spotykają się również na różnych warsztatach, wnioskują o dofinansowania za które realizują projekty na rzecz społeczeństwa. Koło aktywnie współpracuje z żołnierzami z USA czy społecznością Ukraińską.
Następnie przewodnicząca Koła pani Halina Kierzek wręczyła symboliczne statuetki „Przyjaciela Koła Gospodyń Wiejskich w Powidzu”.

Otrzymały je osoby, które, jak podkreślała pani przewodnicząca zawsze wspierają działania Koła, chętnie współpracują i służą swoją dobrą radą i pomocą. Statuetki otrzymali: Wójt Gminy Powidz Jakub Gwit, Dyrektor Domu Kultury Robert Czechorowski, Dyrektor Biblioteki Publicznej Anna Wiatr, prezeska Stowarzyszenia „Powidz, że jest fajnie” Monika Andrzejewska, Karolina Andrzejewska, Maria Dykszak oraz kapela Powidz Band.

Przewodnicząca wyróżniła również dyplomami najbardziej zaangażowane w ciągu ostatnich lat członkinie: Małgorzata Szeszycka, Maria Wasztyl, Mariola Waszak, Aleksandra Habczyk, Ewa Cierzniak, Danuta Mecler, Stefania Suli, Arleta Czechorowska, Dorota Szuster, Teresa Gołebiak. Życzenia i gratulacje przekazali również zaproszeni goście. Poseł Tomaszewski w swoich gratulacjach podkreślił znaczenie doświadczenia i roli kobiet- gospodyń w życiu wsi. Pan Wójt Jakub Gwit wraz z panem Przewodniczącym Filipem Muszyńskim dziękowali za zaangażowanie w działania na terenie gminy, reprezentowanie Ziemi Powidzkiej poza jej granicami i przykłady dobrych działań dla społeczeństwa. Życzenia oraz skromne upominki przekazali również przedstawiciele instytucji kultury, innych organizacji pozarządowych.

Jubileusz nie odbył się również bez symbolicznego toastu oraz tortu. Uroczystość uświetnił występ zespołu Powidz Band. Jubilatkom życzymy kolejnych tak wspaniałych Jubileuszy, zdrowia, wytrwałości i wielu twórczych pomysłów na kolejne ciekawe działania!-czytamy na stronie Gminy Powidz.

 

 

FOTO: Michalina Andrzejewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *