Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Jubileuszowa ekspedycja za nami

Ponad 100 turystów z powiatów słupeckiego, konińskiego, jarocińskiego i wrzesińskiego wzięło udział w XV Ekspedycji Nadwarciańskiej. Tegoroczny pieszy rajd szlakiem Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego rozpoczął się w Pyzdrach nad Wartą.

W pierwszym dniu turyści mieli do pokonania 12 kilometrów, a celem był malowniczy Białobrzeg. W gospodarstwie agroturystycznym rodziny Pawlaków zaplanowano główne jubileuszowe uroczystości. Odbył się turniej strzelecki z broni pneumatycznej a od godziny 18.00, wioskę ogarnęło szaleństwo muzyki, tańców i swawoli. Dodatkową atrakcją była loteria fantowa z licznymi nagrodami. Pomysłodawca i organizator Ekspedycji Tomasz Frankowski przedstawił rys historyczny 15-letniej tradycji turystycznej. Rajd po bezdrożach Parku ma już swoją markę, wyprawa była nagradzana za najlepszy produkt turystyczny w Wielkopolsce, a także uplasowała się w czołówce najlepszych rajdów organizowanych w naszym kraju. – Staram się, aby ekspedycja z roku na rok spełniała oczekiwania rzeszy turystów, których przybywa na imprezie. Wyjątkowa atmosfera, dobre warunki pobytowe i przede wszystkim swoista przygoda na łonie natury, sprawiają iż nie muszę się obawiać o brak zainteresowania ze strony uczestników rajdu. Bo przecież walczyć z anomaliami pogodowymi, zostać zmoczonym, czy mocno się opalić na słońcu, to długo się pamięta – mówi Tomasz Frankowski.

Z anomaliami turyści walczyli drugiego dnia ekspedycji. Żar lał się z nieba, ale na szczęście po drodze można było się nieco ochłodzić, brodząc na szlaku po wodzie. Kiedy setka zapaleńców dotarła wreszcie do Mariny w Lądzie, zabrała się za rozbijanie namiotów. Jak się później okazało, to był błąd, który przyniósł swoje konsekwencje. Po południu nad Lądem zgromadziły się czarne chmury, zapowiadana z minuty na minutę nawałnica nie zamierzała oszczędzić miejsca kolejnego noclegu uczestników ekspedycji. I zaczęło się, najpierw grzmoty, a później oberwanie chmury. Ci, którym nie udało się opuścić namiotów, aby dostać się do kafejki na Marinie, trzymali stelaże. Inne namioty porwał wiatr i unosił wysoko w górę. Burza trwała nieprzerwanie ponad 2 godziny. Tyle czasu wystarczyło, aby turystom doszczętnie zalało namioty, śpiwory i ubrania. Czas więc było się pożegnać. Wszystkim jednak pozostał uśmiech na twarzy, wszak to przygoda, którą piechurzy zapamiętają do końca życia.

Zorganizowanie rajdu nie byłoby możliwe dzięki wsparciu lokalnych samorządów i sponsorów prywatnych. XV Ekspedycję Nadwarciańską wsparli: Adwokat Jarosław Głuchowski (sponsor generalny), Maciej Chojnacki, starosta słupecki Mariusz Roga, burmistrz Pyzdr Krzysztof Strużyński, burmistrz Zagórowa Wiesław Radniecki, burmistrz Rychwała Stefan Dziamara, radni powiatowi Stefan Zieliński i Jerzy Orchowski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Zagórowa i jednocześnie wiceprezes GS Lech Bartecki, piekarnia i masarnia GS Zagórów, Radosław Rydzewski z Osieczy, Jarosław i Angelika Frankowscy, radny gminy Rzgów Michał Rek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *