Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Kapitulacja radnych. Starosta i Zarząd zostają.

Na środowej sesji Radni Powiatu Słupeckiego podjęli decyzję dotyczącą uchylenia przez Wojewodę Wielkopolskiego uchwały o odwołaniu starosty i Zarządu Powiatu. 

Jak już informowaliśmy na sesji 21 października radni stosunkiem głosów 11:6 opowiedzieli się za odwołaniem Zarządu i Starosty. Za odwołaniem byli: Piotr Gałan, Przemysław Niezbecki, Przemysław Dropiński, Mariusz Król, Anna Czerniak, Anna Kusiołek, Stefan Stencel, Jerzy Orchowski, Stefan Zieliński, Bogdan Jastrząb i Andrzej Kasprzyk.Przeciwko głosowali: Bogdan Kukulski, Andrzej Bernat, Aleksandra Kazuś-Wróblewska, Natalia Bobrowska-Bartkowiak, Czesław Dykszak i Henryk Tylman. To efekt braku wotum zaufania.Szczegółowo pisaliśmy o tym TUTAJ.

Wykonanie tej uchwały wstrzymał jednak wojewoda, który ostatecznie stwierdził jej nieważność. W uzasadnieniu wskazał on głównie brak dyskusji przed głosowaniem dotyczącym wspomnianej sprawy. Dokładnie pisaliśmy na ten temat TUTAJ. Tym samym Zarząd i Starosta pozostali na swoich stanowiskach. Z decyzją wojewody nie zgadzają się jednak niektórzy radni, których zdaniem wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Mieli dać temu wyraz podczas  sesji głosując nad skierowaniem skargi w tej sprawie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

-W mojej opinii wojewoda wyrzucił tą uchwałę z obiegu prawnego stwierdzając jej nieważność. Przywrócić ją można w dwojaki sposób albo głosując jeszcze raz albo skarżąc decyzję wojewody-mówił Piotr Gałan, który tłumaczył, że po uzgodnieniu z innymi radnymi zapadła decyzja o głosowaniu drugiej z wymienionych możliwości.

-Oczywiście nasz klub będzie głosował przeciw tej uchwale. Po prostu my mamy bardzo dobre stosunki z panem wojewodą i nie zamierzamy w żaden sposób ich tam negować jak tutaj co niektórzy. My nie bierzemy udziału w jakichś gierkach politycznych i braku planu na rozwój tego powiatu, tylko dzięki panu wojewodzie uzyskujemy konkretne środki rządowe na rozwój tego powiatu i niestety tutaj będziemy konsekwentni do samego końca- mówił radny, Bogdan Kukulski, który podkreślał, ze stanowisko jego klubu w tej sprawie się nie zmieniło, a to niektórzy radni głosujący za odwołaniem są nieobecni na sesji.

-Myślałem, że jednak litera prawa zwycięży, że pozwolimy sobie sprawdzić uchwałę, do której mamy tak wiele wątpliwości instytucji niezależnej, czyli poprzez WSA. To co pan radny Kukulski powiedział to jest bolesne, bo wiadomo, że przy tym układzie szabel i tych, którzy tutaj z wiadomych powodów może czasem zdrowotnych musieli wyjść, jest to uchwała skazana na porażkę i ona nie zostanie podjęta. Nie będziemy mieli możliwości zweryfikowania, czy to my żeśmy się pomylili, czy wojewoda- odpowiadał Andrzej Kasprzyk.

Od początku sesji na sali obecnych było 14 radnych.  Nie uczestniczyli w niej Bogdan Jastrząb, Przemysław Dropiński i Przemysław Niezbecki. W czasie krótkiej przerwy jeszcze przed głosowaniem dotyczącym zwiększenia wynagrodzenia starosty, o którym pisaliśmy TUTAJ  i wspomnianego punktu salę obrad opuścili radni Jerzy Orchowski i Stefan Stencel. Ostatecznie głosowanie zakończyło się wynikiem 6:6. Uchwałę poparli: Anna Czerniak, Piotr Gałan, Andrzej Kasprzyk, Mariusz Król, Anna Kusiołek i Stefan Zieliński. Przeciwko byli: Andrzej Bernat, Bogdan Kukulski, Natalia Bobrowska-Bartkowiak, Aleksandra Kazus-Wróblewska, Czesław Dykszak i Henryk Tylman.

Tym samym  nie została ona przyjęta. To z kolei oznacza, że uchylona przez wojewodę uchwała dotyczącą odwołania starosty i Zarządu nie będzie zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego,  a starosta i Zarząd zostają na swoich stanowiskach.

FOTO: Starostwo Powiatowe w Słupcy

 

Starosta i Zarząd odwołani!

 

Wojewoda: Odwołanie starosty i Zarządu nieważne

 

 


Najnowsze komentarze
 • Niestety PIS może wszystko. Czy to sejm czy to starostwo. Prawo jest po jednej stronie.

  • Co za brednie wypisujesz.. Gdyby odwołali go prawidłowo zgodnie z regulaminem to sytuacja byłaby jasna.

   • znalazłaby się jakaś inna wymówka, by go nie odwoływać

 • Mając kwalifikowaną większość nie potrafili odwołać zarządu? Jakkolwiek by się nie tłumaczyli, po prostu spartaczyli ten mecz jak polscy piłkarze. Panowie, jeżeli wy wszystkie uchwały podobnie procedujecie, to nasuwa się uzasadnione pytanie, czy nie powinniście zrezygnować z mandatów. Widocznie prezentujecie jeszcze niższy poziom niż starosta…

 • andrzej nie prynż się tak bo ci żyłka pynknie😄😄

 • Tak jak PIS cieszy się że ma tak niekompetentną opozycję tak samo starosta cieszy się z tak niekompetentnych radnych ( powinienem użyć bardziej wulgarnego słowa zamiast niekompetencja ale idą Święta) WSTYD RADNI o Staroście i Zarządzie nie wspomnę. Dwie strony siebie warte.

  • NIE SZCZEKAJ ,NIE SZCZEKAJ KONICZYNKO,ZLOSC cie rozpiera

 • Chcieli ich odwołać ale nie wyszło… więc dali im podwyżkę

 • wszyscy w powiecie powinni mówić o tym, że radni Jastrząb, Dropiński, Niezbecki, Orchowski i Stencel nie nadaje się do startu w przyszłych wyborach samorządowych!

 • Brawo Panie Starosto.Wreszcie czesc zrozumiala.Cieszymy sie ze Pan i Zarzad pozostaje.Zrobilisci i robicie bardzo duzo do powiatu i Slupcy,co nie mozna powiedziec o poprzedniej ekipie.ZERO zrobili

Dodaj komentarz