Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Kiedy wybiorą nowego starostę?

Minął już ponad tydzień, od czasu kiedy radni odwołali Zarząd Powiatu i starostę Jacka Bartkowiaka. Na wybór nowych władz mają trzy miesiące. Zapytaliśmy ich o stanowisko w tej sprawie.

Radnych pytaliśmy między innymi o to, czym była motywowana decyzja o odwołaniu poprzedniego Zarządu, oraz czy toczą się rozmowy dotyczące wyboru nowego. Dopytywaliśmy także kto według nich powinien w nim się znajdować oraz kiedy dokładnie tego wyboru dokonają.

 

Mariusz Król: Myślę, że jest to dobry czas by stworzyć Zarząd ponad wszelkimi podziałami.

-Podjęcie uchwały dotyczącej odwołania Zarządu Powiatu jest pokłosiem podjęcia 24 czerwca 2021 roku uchwały o nieudzieleniu zarządowi wotum zaufania. Odwołanie jest kolejnym ustawowym krokiem, do którego jest zobowiązana Rada Powiatu.

Oczywiście. Odbywają się różnego rodzaju rozmowy i spotkania . Tyle mogę powiedzieć na ten moment. Niektóre lokalne media zrobiły z mojej osoby starostę, zupełnie nie wiem na jakiej podstawie.

Myślę, że jest to dobry czas by stworzyć Zarząd ponad wszelkimi podziałami. Poprzedni odwołano głosami przedstawicieli PiS, PO, Nowoczesnej i PSL, zatem uważam, że członkostwo w nowym, powinni przejąć członkowie tych formacji i ich poprę w głosowaniu.

Jedynym, który może zwołać sesję Rady Powiatu jest jej przewodniczący Piotr Gałan, lecz ostatnio jest mało skuteczny w tych działaniach. Przypomnę Państwu, że wniosek do porządku obrad o odwołanie Zarządu wprowadzono na prośbę radnych, którzy blisko 5 miesięcy czekali na ruch przewodniczącego w tej materii.

Pan przewodniczący miał przedstawionych kilka dat w celu zorganizowania sesji, lecz z żadnej nie skorzystał. Powstaje pytanie: Dlaczego? Mam nadzieję, że na to pytanie odpowie Pan Gałan- czytamy w odpowiedzi na nasze pytania radnego, Mariusz Króla.

 

Piotr Gałan: Pozostawiam sobie decyzję dla poparcia rozwiązań zaproponowanych przez silniejszych

-Myślę że każdy radny oddawał głos inaczej motywując swoją decyzję i inne argumenty ważył głosując za odwołaniem Zarządu. Dla mnie wątpliwości co do tempa wyposażenia i uruchomienia nowej części szpitala oraz priorytety w konstruowaniu mapy inwestycji drogowych były kluczowe.

Rozmowy pewnie się toczą natomiast moją siła polityczna w liczbie jednego lub dwóch głosów jest zbyt mała żeby kreować rozwiązania, dlatego pozostawiam sobie decyzję dla poparcia rozwiązań zaproponowanych przez silniejszych.

Jako przewodniczący staram się pilnować procedur aby wszystko przebiegało zgodnie z prawem. Czas na wybranie starosty i Zarządu to trzy miesiące więc konkretnego terminu jeszcze nie ma. Z pewnością musimy poczekać na rozstrzygnięcie wojewody co do ważności uchwały o odwołaniu- tłumaczy Piotr Gałan.

 

Andrzej Kasprzyk: Otrzymałem od Klubu PSL poparcie dla budowania nowego Zarządu

-Argumenty do odwołania zarządu zostały przedstawione na sesji 24 czerwca 2021 roku. W uzupełnieniu można tylko powiedzieć, że wszystko co dobre otrzymujemy z zewnątrz. To jest bezsprzecznie zasługa obecnie rządzących i faktu, że baza NATO powstaje w naszym Powiecie. To źródełko kiedyś wyschnie. Szpital choć oddany i tak nie funkcjonuje, majątek powiatu sprzedany, a my jesteśmy w punkcie wyjścia. Jeśli grupa radnych z różnych opcji zdecydowała się odwołać Zarząd to kluczowy argument ma pewną determinację w działaniu dla tej grupy radnych.

W trakcie prowadzonych rozmów otrzymałem od Klubu PSL poparcie dla budowania nowego Zarządu. Mam pełną odpowiedzialność za sprawy Powiatu jako radny i wiem z jakiego ugrupowania startowałem.

Z ramienia PiS starowałem także w 2006 roku i mandat zdałem ze względów zawodowych. Przejął go Jan Dąbek tak dla przypomnienia . Wtedy jak i w kolejnych latach niewielu było odważnych by się przyznać do Prawa i Sprawiedliwości. Nastał  czas gdy PO doszło do władzy w kraju. W tym czasie też startowałem do Rady Powiatu gdy wielu przekreśliło PiS.

Wyborcom PO i innych ugrupowań pragnę przekazać swoją zdanie. Każdy z nas ma wolność myśli i przekonań. Nie ma tylko jednej słusznej sprawy. Naszą wspólną troską jest Powiat, gdzie każdy z nas żyje.

Można mieć żal do czasów gdy rządził w nim PSL ale musimy budować wspólny Powiat oparty na odpowiedzialności gospodarczej do samostanowienia . Z ust odwołanego Starosty usłyszałem na Komisji Budżetowej, że Rząd już myśli o wsparciu dla Powiatów które wyzbędą się swego majątku. To oznacza, że będzie nagradzana niegospodarność?Myślę ,że to pobożne życzenia tych co na swoim nie potrafią się gospodarzyć.

Odwołany Pan Starosta zapomniał również, że na jednym ze spotkań z radnymi w 2019 oświadczył, można zadłużać szpital bo Państwo oddłuży skoro panuje COVID-19. Jeśli tak ma być zarządzany nasz powiat to wnioski każdy z czytających wyciągnie sam.

Jeśli zawiodłem swój elektorat i elektorat PIS to przepraszam. Staram się by to co mówię było zgodne z tym co robię. Nie zawsze jest idealnie, a ja nie jestem ideałem.
Wracając do uzgodnień to, każdy członek Klubu PSL udzielił mi poparcia dla mojej koncepcji w trakcie indywidualnej rozmowy. Oczywiście tajne głosowanie to zweryfikuje, bo może się okazać, że się ktoś pomylił przy głosowaniu. Ale od tej oceny są wyborcy.

Nowy Zarząd, chciałbym zbudować w oparciu o wspólny interes ponad podziałami. Moich kolegów z PIS zapraszam do współpracy. Zapraszam również Nowoczesną i SLD. Podzielmy się wspólną troską o Powiat.

Jeśli chodzi o sesję na której wybrane zostaną nowe władze w tej materii wystąpiły zawirowania i zgodnie z moją wiedzą najlepiej zorientowaną osobą w tej sprawie jest przewodniczący Piotr Gałan. Z tego co jest mi wiadomym to najbliższa sesja w sprawie powołania nowego Zarządu odbędzie się najwcześniej za 30 dni.

Na koniec wszystkim mieszkańcom Naszego Powiatu i nie tylko, życzę radosnego świętowania 11 Listopada, Święta Niepodległości. Wszystkich zapraszam na Łężec oraz tam gdzie każdy z Was pragnie to święto przeżyć i w ten sposób podziękować za wielką daninę krwi i ofiar Naszych Ojców- czytamy w odpowiedzi na nasze pytania radnego, Andrzeja Kasprzyka.


Najnowsze komentarze
 • KASPRZYK ZDRAJCA

 • ” Każdy z nas ma wolność myśli i przekonań. Nie ma tylko jednej słusznej sprawy” Powiedzial czlonek PiS glosujacy na Kaczynskiego i bande PiS okradajaca Polske nie tylko finansowo, ale rowniez moralnie !!! ***** ***

 • Dla mnie każdy kto na zawołanie zmienia barwy partyjne to karierowicz, koniunkturalista, robiący to dla własnych interesów. Każdemu zmieniającemu barwy partyjne powinno się zakazywać „uprawiania polityki”.

 • Panie Andrzeju gra Pan w pojedynkę. Koledzy z PSL dali Panu poparcie do walki z pisowskim starostą -Od początku ! Rozegrał Pan jak lis miejsce na liście PISu i tyle Pana udziału po tej stronie. Liczą się fakty, nikt z PISu Pana nie popiera, niech Pana PSL przygarnie. Sprzeniewierzył się Pan, więc kleić się do PISu nie ma sensu, mamona dla wyborców ale my nie idioci

  • Andrzej, jak Ty zdradziłeś nas – wyborców PiS, tak teraz Cię zdradzą koledzy w głosowaniu tajnym. Powinieneś sobie odpuścić i dać spokój z polityką. Jacek był złem dla tego powiatu ale Ty będziesz jeszcze gorszy. Przekonacie się fanatycy gadki Andrzeja.

 • Mamrocą? Wypowiedzi jak z medialnej relacji, to oni, to oni

 • TOTALNA BZDURA odwoływac obecny dobry i skutewczny Zarząd.Ani Kasprzyk ani Krol ani inny osobnik z tego towarzystwa nie jest godny spraweopwać tą funkcje. Musimy doprowadzić do referendum i ODWOŁAĆ obecnych radnych w komplecie ,nie są to ludzie godni zaufania,bezradni ,nie zależy im na dobru Slupcy i powiatu a jedynioe na stołkach.Musimy przywrócić obecny zar4ząd

 • Proponuję Galgana na Prezydenta, Kasprzyka na Premiera, a króla na Króla Polski .

  • I ona jet słuszna, ta koncepcja.

 • Panie Kasprzyk, coś pan kłamiesz. „Odwołany Pan Starosta zapomniał również, że na jednym ze spotkań z radnymi w 2019 oświadczył, można zadłużać szpital bo Państwo oddłuży skoro panuje COVID-19”. Przypominam, że COVID-19 mamy w Polsce od marca 2020.

 • Poziom tej dyskusji bardzo emocjonalny, by nie powiedzieć niski. Mam nadzieję, że doczekamy się odpowiedniego włodarza powiatu, A tym wszystkim, którzy przyczepili się Pana Kasprzyka przypominam, że nadal jest w PiSie i o Polskę sprawiedliwą zabiega. Po co ten hejt? A proszę zauważyć, że szeregi PiSu zasiliła była posłanka PSL i jeszcze została eurodeputowaną- Pani Możdżanowska. Pan A. Kasprzyk ma odwagę zamienić słowa w czyn! Brawo!

 • Czy to możliwe, że wybraliśmy sobie taką radę? Emeryci, zwłaszcza lekarze, którzy świetnie sprawdzają się jako lokomotywy wyborcze, bo mają dużą rozpoznawalność. Równie dobrze sprawdzają się na sali obrad, ponieważ grzecznie słuchają młodych, rzutkich działaczy no i nie mają politycznych ambicji, co młodym, rzutkim działaczom podoba się najbardziej…
  A pozostali, jak na przykład trzej panowie w tekście powyżej, niestety albo nie wiedzą dokąd idą, albo nie wiedzą, skąd przyszli.
  Pan Król bardzo chętny do krytyki przez ostatnie trzy lata, teraz kiedy już dopiął swego, odpowiedzialności za powiat brać nie zamierza. Doskonale wie, że z pustego i Salomon nie naleje ale co namachał szabelką i jęzorem, to jego. Z Króla wypowiedzi wynika, że kolejny, który przez niego nie będzie mógł spać to Gałan.
  Pan przewodniczący kadencję zaczął z wysokiego C. Dalej było już tylko gorzej. Niezbyt roztropne wypowiedzi na temat remontu mostu w Lądzie czy drogi w gminie Orchowo trudno zapomnieć. Deklarowanie „poparcia rozwiązań zaproponowanych przez silniejszych” to już polityczny początek końca. ” Moja siła polityczna w liczbie jednego lub dwóch głosów…” mówi o sobie pan przewodniczący, co niechybnie oznacza, że wkrótce przewodniczącym rady już nie będzie. Przytaczanie znanego cytatu z „Wesela” Wyspiańskiego jest zbyteczne.
  Pan Kasprzyk funduje nam w swojej wypowiedzi populistyczny bełkot. Jego zdaniem starosta w 2019 r wiedział, że szpitale będą oddłużane ze względu na covid. A tymczasem pierwszy zakażony pacjent był w Polsce w marcu 2020…
  „Jeśli tak ma być zarządzany nasz powiat to wnioski każdy z czytających wyciągnie sam” cytuję wypowiedź Kasprzyka i wyciągam wnioski. Kasprzyk w przeciwieństwie do Króla i Gałana od początku kadencji bardzo dobrze wie, dokąd zmierza. Nie wie natomiast skąd przyszedł. Dla mnie jest jasne, że mimo startu z list PIS od początku był dogadany z PSL. „Każdy członek Klubu PSL udzielił mi poparcia dla mojej koncepcji w trakcie indywidualnej rozmowy. Oczywiście tajne głosowanie to zweryfikuje, bo może się okazać, że się ktoś pomylił przy głosowaniu”. Opcji, że ktoś może być przeciw, zmienić zdanie lub zdradzić, Kasprzyk nie dopuszcza. A z własnego doświadczenia czerpiąc, powinien.

 • Ja bym sobie marzyła by starostą została pani Natalia Bobrowska- Bartkowiak. Mogłaby wreszcie chcieć zarządzać i być odpowiedzialną bo dotąd to tylko z tylnego fotela podpowiadała – pozornie w swoim rozumieniu – bez żadnej odpowiedzialności. Podejmowała de facto kluczowe decyzje a ktoś inny ponosił ich konsekwencje. Cały szpital o tym dokładnie wie i mówi. To nie jest tak że personel jest nieświadomy i daje się sterować. Może teraz szybko zgłosić swoją kandydaturę ?! Bycie odpowiedzialnym za swoje decyzje wymaga prawdziwej ODWAGI a nie chowania się za cudzymi plecami. I tak wszyscy wszystko wiedzą a pozorny uśmiech nie oznacza zwykle akceptacji i wsparcia takich form działania. Zgłaszać zatem swoją kandydaturę. Szkoda czasu.

  • Tym tropem idąc ja bym chciała, aby starostą została pani radna Anna Czerniak, która zasiada w radzie już czwartą kadencję. Też jest kobietą, też jest lekarzem, też brała udział w podejmowaniu decyzji kluczowych dla rozbudowy szpitala. Cieszy się dużym poparciem elektoratu, no i w przeciwieństwie do pani Natalii Bobrowskiej – Bartkowiak, od razu uzyskałaby koalicyjną większość w radzie i została starostą. Czas wyjść z cienia. Wierny elektorat chętnie pozna barwę głosu swojej radnej.

   • Nie umie tak mieszać jak koleżanka i nie jest takim tchórzem.

 • To może Niezbecki na starostę? On umie mieszac 🤔

 • „Myślę, że jest to dobry czas by stworzyć Zarząd ponad wszelkimi podziałami. Poprzedni odwołano głosami przedstawicieli PiS, PO, Nowoczesnej i PSL, zatem uważam, że członkostwo w nowym, powinni przejąć członkowie tych formacji i ich poprę w głosowaniu” – powiedział Mariusz Król. CZY WY TO WIDZICIE? Przecież to jest jakaś aberracja. Co ten człowiek plecie? :)

 • SKORO PSL ODWOŁAŁ STAROSTE I ZARZĄD TO PSL POWINIEN PRZEJĄĆ WŁADZE W POWIECIE A NIE MÓWIĆ ŻE KASPRZYK BEDZIE DOBRYM STAROSTĄ BO JEST Z PiS
  KASPRZYK Z PIS u NIC NIE ZAŁATWI JEST TYLKO NARZĘDZIEM PSL u Z OBŁEDNĄ RZĄDZĄ WŁADZY

 • Ciekawe co ma do powiedzenia w tej sprawie szef struktur PiS w powiecie Pan Dabek?

Dodaj komentarz