Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Kolejny projekt stowarzyszenia ze Strzałkowa – „SPONtanicznie w obiektywie”

Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Gminy Strzałkowo przy wsparciu Lokalnego Centrum Wolontariatu w Strzałkowie realizowało projekt „SPONtanicznie w obiektywie”. 

Uczestnicy projektu z gminy Strzałkowo i ukraińscy goście dokumentowali w formie zdjęć otaczający ich świat oraz emocje, jakie towarzyszyły wspólnym przedsięwzięciom. Niezbędne środki na przeprowadzenie przedsięwzięcia pozyskano z programu Działaj Lokalnie realizowanego przez Unię Nadwarciańską.

Głównym celem projektu była integracja społeczna mieszkańców gminy Strzałkowo z przebywającymi czasowo na jej terenie obywatelami Ukrainy. Celem pośrednim było podjęcie działań zmniejszających negatywne skutki pandemii, zwłaszcza zamknięcia się osób w domach i braku aktywności społecznej, czy kulturalnej. Przedsięwzięcie służyło również przełamywaniu barier związanych z postrzeganiem niepełnosprawności, czy nastawieniem do uchodźców.

Obywatele Ukrainy mogli poznać powiat słupecki i przekazać informacje o kulturze swojego narodu.

 

 

W projekcie wzięło udział 40 osób z gminy Strzałkowo oraz ukraińscy goście. Przedsięwzięcie zakładało wspólne wyjazdy i spotkania integracyjne. Od lipca do listopada br. zaplanowano warsztaty fotograficzne, artystyczno-kulturalne oraz kulinarne. Dzięki współpracy z zawodowymi fotografami z „AVI Studio” uczestnicy poznali podstawy fotografii, obsługi aparatu oraz telefonu komórkowego w zakresie techniki wykonywania zdjęć i ich obróbki.

Następnie przyszedł czas na robienie własnych zdjęć: podczas wycieczek, czy w zbudowanym na potrzeby projektu atelier. Niezapomniane na długo pozostaną plenery na polach w „Lawendowym Lądzie” oraz nad Jeziorem Powidzkim. Do sesji fotograficznej „Żuki i dzieci kwiaty;)” długo szukano odpowiednich strojów.

Był też czas na zajęcia artystyczne i wykonanie m.in.”zdjęć na drewnie”. W strzałkowskim „Kinie za rogiem”, podczas zajęć kulturalnych, pani Jadwiga opowiedziała o życiu na Ukrainie, a grupa artystyczno – teatralna DIAMENCIKI MARTY prezentowała filmy ze swoich przedstawień. Gotowanie oraz pieczenie polskich i ukraińskich potraw w Inkubatorze Przetwórstwa Lokalnego w Strzałkowie było dla uczestników nie lada wyczynem. Nieoceniona okazała się pomoc pań Inny i Karoliny z Ukrainy oraz pani Basi.

Na zakończenie projektu, podczas spotkania podsumowującego, zaprezentowano szerszej publiczności efekty pracy uczestników projektu. Otwarto wystawę zdjęć, odbyła się prezentacja filmu dokumentującego przebieg całego działania. Gościom i uczestnikom wręczono kalendarze na 2023 rok ze zdjęciami uczestników przedsięwzięcia oraz albumy ze zdjęciami, które wraz z filmem o projekcie, powstałym przy współpracy z TwojaSłupca.pl, będą pamiątką na długie lata.

Uczestnicy projektu specjalne podziękowania za wsparcie przedsięwzięcia kierują dla: Urzędu Gminy w Strzałkowie, Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Strzałkowie, Moniki i Karola Gackich oraz Weroniki Gackiej i Kamila Tomaszewskiego, także nieocenionym paniom z Unii Nadwarciańskiej!

 

*materiał sponsorowany


Brak komentarzy

Dodaj komentarz