Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Koloryzacja włosów tanim kosztem? Przeprowadź ją w domu!

Pandemia wymusiła na nas niekonwencjonalne sposoby radzenia sobie z codziennymi sprawami. Także w kwestii pielęgnacji. Zamknięto salony fryzjerskie, dlatego kobiety zaczęły podcinać i farbować włosy w domu. Choć obostrzenia zniesiono, okazało się, że po drodze nam z nową pielęgnacją i wcale nie zamierzamy z niej rezygnować. 

Koloryzacja przeprowadzana w czterech ścianach ma swoje zalety: nie wymaga umawiania się na konkretny dzień i godzinę, czekania w kolejkach i wychodzenia z domu. Potrzebuje kilku akcesoriów łatwo dostępnych w drogerii, trochę czasu, dobrej woli i pomysłu. Samodzielnie lub z pomocą przyjaciółki, siostry czy mamy jesteś w stanie wyczarować na Twojej głowie świeży kolor lub zupełnie nowy odcień. Jak się do tego zabrać i na co zwrócić uwagę?

Będąc w drogerii, zobaczysz, że producenci dzielą farby na trzy kategorie: koloryzację nietrwałą, półtrwałą oraz trwałą. Jeśli chcesz poeksperymentować z nowym odcieniem – wybierz najmniej inwazyjny produkt z grupy pierwszej. Zawarte w formułach pigmenty osiadają jedynie na powierzchni kosmyków i z każdym myciem ulegają stopniowemu spłukaniu. W drugiej grupie znajdziesz kosmetyki, które odmienią Twój wygląd na ok. 24-28 myć. Tyle bowiem mniej więcej zajmuje cząsteczkom koloru wypłukanie z włosów. Jeśli jednak interesuje Cię koloryzacja trwała – preparaty z kategorii trzeciej są dla Ciebie. Tutaj pigmenty wnikają głęboko w strukturę włosa, aż do jego wnętrza. Odcień nie spłukuje się, za to po pewnym czasie pojawiają się odrosty. 

Kolejny krok to zakup akcesoriów: pędzla do malowania, miseczki do zmieszania farby z utleniaczem (chyba że producent dołączył specjalną buteleczkę z aplikatorem), grzebienia oraz fartucha ochronnego. W przypadku włosów półdługich i długich przydadzą się klamerki, które utrzymają pasma po farbowaniu tak, byś nie zabrudziła karku.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj koloryzacji wybierzesz, przed zabiegiem dokładnie przeczytaj ulotkę. W salonie fryzjerskim polegasz na profesjonaliście, w domu – na sobie oraz informacjach od producenta. Zwróć uwagę na próbę uczuleniową. Przeprowadź ją na 48 godzin przed planowanym malowaniem, mimo że daną farbę stosujesz od lat. 

Przed nałożeniem kosmetyku zabezpiecz skórę wokół uszu, przy skroniach oraz czole tłustym kremem lub oliwką. Ten prosty trik zapobiega powstaniu plam trudnych do zmycia. Koloryzację przeprowadź na suchych pasmach (sebum jest najlepszą ochroną włosów). Mieszankę, przygotowaną według zaleceń producenta, rozpocznij od nakładania na potylicę, potem przez kark, szczyt głowy, na przodzie i kończąc na skroniach. Skąd taka kolejność? Chodzi o to, by grubsze kosmyki miały dłuższy kontakt z pigmentami. 

Jak długo trzymać farbę na włosach? Informację znajdziesz w ulotce (koniecznie jej przestrzegaj). Czas zacznij odliczać: w przypadku krótkiej fryzury – od zakończenia nakładania koloru, w przypadku półdługiej i długiej – kiedy 50% kosmyków zostanie pokrytych farbą. 

Przystępując do zmywania kosmetyku, najpierw zwilż włosy odrobiną wody, by spienić farbę. Dopiero potem przejdź do mycia całej głowy. 

 

Pielęgnacja włosów po koloryzacji

By zachować jak najdłużej piękny odcień czupryny, a także właściwe się o nią zatroszczyć, konieczne są odpowiednie kosmetyki do codziennej pielęgnacji. Przede wszystkim pamiętaj o regeneracji pasemek – farba ingeruje w strukturę włosa i go osłabia. Staje się podatny na kruszenie. Postaw na produkty zawierające składniki nawilżające i wygładzające (do kupienia tutaj: https://makeup.pl/brand/29891/), takie jak: keratyna, ceramidy). Dzięki nim pasma są lśniące i łatwiej się rozczesują. Nowoczesne formuły nie obciążają kosmyków i nie nadają im przyklapniętego charakteru. 

 

*Artykuł sponsorowany