Prezydent Bronisław Komorowski podpisał dzisiaj Słupcy nowelizację ustawy „Prawo o ustroju sądów powszechnych”. W związku z tym 41 z 79 zlikwidowanych reformą Gowina sądów rejonowych, w tym także ten słupecki, wraca na mapę Polski.
Przypomnijmy, reorganizacja sądów rejonowych na przełomie 2012 i 2013 r. spowodowała, że prawie 80 najmniejszych sądów zostało wydziałami zamiejscowymi innych sądów rejonowych. Resort sprawiedliwości argumentował zmianę m.in. oszczędnościami. Miała się także poprawić efektywność oraz struktura organizacyjna tych sądów. Reforma wywołała jednak protesty samorządów. Przeciwko tym zmianom opowiedziała się cała sejmowa opozycja oraz koalicyjny PSL. Przy wsparciu ludowców do Sejmu trafił obywatelski projekt ustawy o okręgach sądowych, który miał przywrócić stan sprzed reformy. Mimo sprzeciwu PO, obywatelska ustawa została uchwalona, bo poparły ją wszystkie pozostałe kluby parlamentarne. Weto postawił jednak prezydent. Jednocześnie Bronisław Komorowski skierował do Sejmu własny projekt zmian w ustroju sądów powszechnych.
Dziś w gmachu byłego sądu rejonowego w Słupcy prezydent oficjalnie podpisał nowelizację tej ustawy. Od teraz sądy rejonowe mają być powoływane dla obszaru jednej lub większej liczby gmin zamieszkanych przez 50 tys. osób – tam, gdzie rocznie wpływa minimum 5 tys. spraw. Wraca więc 41 z 79 zlikwidowanych sądów. – Mam nadzieję zakończyć pewien niepotrzebny konflikt, który funkcjonował w sposób bolesny w wielu środowiskach, nie tylko prawniczych, dotyczył również wielu środowisk lokalnych, także i społeczności lokalnych. Mam nadzieję, że ten podpis przyczyni się również do stabilizacji sytuacji w sądownictwie polskim, w wymiarze właśnie sądów rejonowych – powiedział prezydent Bronisław Komorowski.
Głowa państwa dodała też, że od dawna planowała, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, podpisanie nowelizacji ustawy odbędzie się w jednym ze zlikwidowanych sądów. – Jak sądzę są one ważne nie tylko dla aspiracji, ale i dla pewnej wygody życia, dla lepszego funkcjonowania społeczności lokalnej. Wybraliśmy Słupcę, by uhonorować Wielkopolskę, ale także i nie ukrywam cały Parlament Polski w osobie pana marszałka Grzeszczaka również – dodał prezydent Komorowski. Po spotkaniu w słupeckim sądzie Bronisław Komorowski pojechał do starostwa, złożył też kwiaty pod obeliskiem Stefana Korbońskiego. Był również czas na krótkie rozmowy z mieszkańcami i uścisk dłoni. Po wizycie w Słupcy, prezydent wybrał się do Strzałkowa.