Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Kontenery sanitarne – czy wymagają pozwolenia?

Budownictwo kontenerowe z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Jednym z możliwych rozwiązań jest wykorzystanie kontenerów w celach sanitarnych. Czy tego typu konstrukcje wymagają pozwolenia? Jakie zalety posiadają kontenery sanitarne? Na wszystkie te pytania udzielamy odpowiedzi w poniższym artykule.

 

Kontenery sanitarne – co to takiego?

Kontenery sanitarne to specjalne konstrukcje wyposażone w instalację wodną i kanalizacyjną, które są świetnym sposobem na zapewnienie pracownikom miejsca, w którym będą mogli skorzystać z toalety czy wziąć prysznic. 

Aby zapewnić użytkownikom jak najwyższy komfort, można również podjąć decyzję o zamontowaniu specjalnych przepływowych podgrzewaczy wody, dzięki czemu wzięcie prysznica nie będzie stanowiło żadnego problemu.

Na wyposażeniu kontenera sanitarnego najczęściej znajduje się ubikacja, umywalka, prysznic. Liczba oraz charakterystyka zainstalowanych sprzętów może jednak być dostosowana do indywidualnych potrzeb zgłoszonych przez danego pracodawcę, który będzie realizować inwestycję.

Jeszcze kilkanaście lat temu kontenery sanitarne nie cieszyły się zbyt dużym powodzeniem, jednak dziś możemy spotkać je w wielu miejscach – nie tylko na placach budów, ale również na polach namiotowych, basenach, obozach dla dzieci i młodzieży, miejscach organizacji imprez masowych, festynach i wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z dużymi skupiskami ludzi. Kontenery sanitarne są funkcjonalne i mobilne, dlatego w zależności od potrzeb możemy przetransportować je tam, gdzie jest to konieczne. 

 

 

 

Jakie są zalety kontenerów sanitarnych?

Kontenery sanitarne posiadają szereg zalet. Chodzi tutaj przede wszystkim o:

  • bardzo niską cenę – koszt realizacji jest zdecydowanie niższy aniżeli przy budowie tradycyjnego budynku, 
  • szybką i łatwą instalację, 
  • możliwość podpięcia kanalizacji bądź zbiorników na fekalia, 
  • wysoką jakość wykonania, 
  • konstrukcję modułową, co pozwala na dostosowanie dostępnej przestrzeni do potrzeb inwestora,
  • mobilność – kontener może być z łatwością przetransportowany w inne miejsce, gdzie jest potrzebny w danym czasie. 

 

Czy kontener sanitarny wymaga pozwolenia?

Kontenery sanitarne mogą być wykorzystywane na wiele sposobów, jednak sporo osób zastanawia się nad tym, czy postawienie takiej konstrukcji wiąże się z koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę. Okazuje się, że uzyskanie takiego pozwolenia nie jest konieczne. Należy jednak pamiętać o spełnieniu jednego niezwykle istotnego warunku. Mianowicie: budynek musi mieć charakter tymczasowy. 

W jaki sposób należy spełnić warunek tymczasowości? W pierwszej kolejności musi on być przeznaczony do eksploatacji przez wskazany czas. Kontenery sanitarne powinny być rozebrane po 120 dniach bądź przeniesione w inne miejsce. Oznacza to zatem, że wystarczy, że we wskazanym terminie przeniesiemy konstrukcję w inne miejsce działki, a warunek tymczasowości zostanie spełniony.

Warto pamiętać także o dodatkowym warunku, który mówi o tym, że kontener nie może być na stałe połączony z gruntem.

 

*Artykuł sponsorowany