Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Ku wolności…

Słupca uczciła 25. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w 1989 r. Organizatorem obchodów była Słupecka Wszechnica Obywatelska.


4 czerwca 1989 roku przeprowadzono pierwsze od czasów II wojny światowej, częściowo wolne wybory do polskiego Parlamentu. Głosowanie zakończyło się wielkim sukcesem Solidarności i znacznie przyczyniło się do upadku komunizmu w naszym kraju. Kilka dni po ogólnopolskich obchodach rocznicowych, to wielkie wydarzenie postanowili uczcić również Słupczanie. W sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych im. Apolinarego Szeluty spotkali się dawni działacze Solidarności, uczniowie słupeckich szkół i mieszkańcy, dla których 4 czerwca jest symbolem wolności i demokracji. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. senator RP Ireneusz Niewiarowski, poseł na Sejm RP Tomasz Nowak, czy wojewoda wielkopolski Piotr Florek. W swoich wystąpieniach przypomnieli oni o atmosferze panującej podczas wyborów i zmianach jakie dzięki nim się dokonały.

Spotkanie było też okazją do rozstrzygnięcia konkursu filmowego “Ziemia Słupecka – droga ku wolności: 1989 – 2014″, zrealizowanego w ramach słupeckich obchodów rocznicy 4 czerwca – mówi Tomasz Garsztka, przewodniczący Słupeckiej Wszechnicy Obywatelskiej.

 

 

Spośród zgłoszonych nagrań, jury wybrało dwa, które zostały wyróżnione. Ich autorami byli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Słupcy i Zespołu Szkół Zawodowych w Słupcy. Kamil Świątek, uczeń LO

 


Wyróżnione filmy będą dostępne niebawem na stronie słupeckiego MDK-u.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *