Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Kup pan szczotkę!

Jeszcze tylko dzisiaj i jutro można wziąć udział w akcji „Kup pan szczotkę”, którą w Strzałkowie realizuje tamtejsze Duszpasterstwo Młodzieży Kotwica. Zebrane szczoteczki i pasty do zębów trafią do dzieci z Kamerunu.

Organizatorem akcji „Kup pan szczotkę”, już po raz drugi, jest `Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio z Poznania. Tym razem w jej realizację włączyła się również młodzież ze Strzałkowa, która do współpracy zaprosiła także wszystkie lokalne szkoły. Dyrektorzy zgodzili się bez wahania i dzięki temu od kilku tygodni pasty i szczoteczki do zębów zbierane są w Przedszkolu „Kubuś Puchatek”, Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich, Gimnazjum im. Janusza Korczaka i Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa. Dodatkowo można je również przynosić do kościoła pw. św. Doroty w Strzałkowie. Zakończenie zbiórki jutro, tak więc nie ma na co czekać.

Zebrane szczoteczki i pasty zostaną zawiezione najpierw do Poznania, do siedziby organizacji, a później stomatolog Krzysztof Gniazdowski zabierze je do Kamerunu. Wolontariusz, po raz drugi pojedzie tam, by przez dwa miesiące za darmo leczyć zęby najuboższym mieszkańcom tego kraju. Potrzeba jest bardzo duża, co pokazała pierwsza edycja akcji. Mycie zębów to dla większości Kameruńczyków nowość, a brak fachowej pomocy dentystycznej, codzienność. – Jeśli kogoś stać, korzysta z usług „wyrywacza zębów”, czyli miejscowego szamana, który w niesterylnych warunkach po prostu usuwa bolący ząb. Natomiast Kameruńczyk mieszkający w lesie przyzwyczaja się do bólu i gnijącej kości. Lud Bantu na bolący ząb kładzie np. kawałek palącego się drewna, aby ten obumarł i się pokruszył. Przeważnie jednak zepsute zęby są rzeczywistością, z którą miejscowi szamani nie mogą sobie poradzić – czytamy na stronie fundacji.

Nie zwlekajmy więc i przyłączmy się do akcji „Kup pan szczotkę”. Nas dużo to nie kosztuje, a wielu dzieciom może pomóc. Przypominamy zbiórka trwa do jutra!


Brak komentarzy

Dodaj komentarz