Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Liceum zaprasza na wystawę

Liceum Ogólnokształcące w Słupcy zaprasza na wystawę „Zapomniane ogniwo. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944/1945–1956″.

Ekspozycja przybliża temat zupełnie zapomnianej formy oporu społecznego w postaci młodzieżowych organizacji konspiracyjnych powstałych tuż przed zakończeniem i tuż po zakończeniu II wojny światowej.

Bohaterami są młodzi ludzie, którzy mimo prześladowań i terroru komunistycznego nie wahali się podjąć próby oporu wobec władz komunistycznych. Wielu z nich przypłaciło to najwyższą ofiarą, inni zaś długoletnimi wyrokami więzienia.

Wystawa prezentuje ogólnopolski wymiar młodzieżowego ruchu oporu oraz kontekst regionalny: biogramy czterech wielkopolskich bohaterów organizacji antykomunistycznych (w tym Stanisława Antkowskiego z Polskiej Partii Wolności działającej na terenie naszego LO) opracował Marcin Podemski z IPN w Poznaniu.

Ekspozycja prezentowana była od 1 do 20 marca 2019 r. na Placu Wolności w Poznaniu, w dniach 22 marca–10 kwietnia w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu.

Od 06 do 31 maja wystawę można oglądać na parterze budynku głównego w Liceum Ogólnokształcącym w Słupcy.


Brak komentarzy

Dodaj komentarz