Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Mają dość garbów na Róży

Drugi raz wniosek dotyczący likwidacji garbów w miejscowości Róża i Koszuty Parcele złożyli do Rady Gminy mieszkańcy Koszut i okolicznych miejscowości. 

Podobna prośba kierowana była 2019 roku. Wówczas nie zdobyła ona przychylności radnych. Garby powstały ze środków funduszu sołeckiego w 2016 roku, a inicjatorem ich instalacji była Rada Sołecka sołectwa Koszuty Parcele.

-Petycja wyszła oddolnie od mieszkańców i wpłynęła na moje ręce, żebym złożył ją do Rady Gminy. Mieszkańcy Młodojewa, Młodojewa Parcele i okolicznych miejscowości mają utrudnienia z tego względu, że tą droga jeżdżą nie tylko rekreacyjnie.Rolnicy przewożą tam różnego rodzaju rzeczy i sprzęt na przykład opryskiwacze, nawozy, meble wozimy.

Ja mam zakład stolarski, też miałem uszkodzone meble. Jeżeli przez taki garb krótki przejeżdżamy samochodem ciężarowym zapakowanym jadąc nawet mniej niż to ograniczenie 20 km/h, on podskakuje. To jest utrudnienie, nie tylo zła wola kogoś-mówił podczas sesji sołtys, Marek Graczyk, sołtys Młodojewa Parcele, który dodawał, że dziś na większe bezpieczeństwo na drodze wpływają również zaostrzone kary dla kierowców, którzy łamią przepisy.

-W każdych sołectwach walczymy o chodniki, o bezpieczeństwo, a na Koszutach Parcele i na Róży chce się garby zdjąć. Te garby były po to założone, że ma być ograniczenie szybkości. Dla mieszkańców, którzy mają samochody ciężarowe jest droga alternatywna przez Koszuty, ale tam trzeba jechać 50 km/h bo tam często jest policja i można zapłacić.Przez Różę, przez Koszuty Parcele można sobie tam 90 km/h golić i tego nikt nie widzi-odpowiadał radny, Józef Włodarczyk.

-Uważam, że progi powstały do zabezpieczenia bezpieczeńtwa mieszkańcom, którzy tam mieszkają i oni mają decydujący głos o tym, żeby zrezygnować z tych progów lub je zostawić. Ta droga jest dość wąska, nie ma się gdzie poruszać. Też są uciążliwe, bo sam tą drogą jeżdżę, ale na pewno są skuteczne- dodał radny, Artur Kuchowicz, którego zdaniem wspomniany wniosek byłby zasadny, kiedy były poparty przez mieszkańców Róży.

-Gdyby tak się stało, że ci mieszkańcy nie będą chcieli tych progów, to ja je z chęcią zabiorę do siebie- zakończył radny Sławomir Wesołek.

Pod petycją podpisały się ponad 72 osoby, w tym kilku mieszkańców samej Róży. Pismo mieszkańców ma trafić pod obrady Komisji Skarg Wniosków i Petycji.

Waszym zdanie garby powinny zostać zlikwidowane?

 

13 odpowiedzi

 1. Jestem mieszkanką Róży i też słyszę po raz pierwszy a zbieraniu podpisów? Uważam, że powinny zostać i przede wszystkim naprawić je trzeba . Chodników nie ma nawet pobocza porządnego. Jak Pan z meblami chce jechać bez garbów niedaleko ma drogę alternatywną przez Koszuty. Coraz więcej na wsi Róża przybywa mieszkańców tak więc i samochodow, ruch większy, rowerzystow też sporo. Mamy dbać o bezpieczeństwo a nie o wygodę i widzimisie kilku osób.

 2. Nie godzimy się na zdjęcie garbów. Nikt nas o nic nie pytał gdyby nie te garby to nikt by nie zwolnił. Jestem wręcz za tym, zeby jeszcze je dołożyć np koło kapliczki. Chyba że stanie tu patrol na 24 h

 3. Żeby garby spełniały swoje zadanie to powinny być sprawne. A jak widać na zdjęciu mamy 2/3 garba, które możemy przekazać Panu Wesołkowi. Drugi garb również jest wypełniony asfaltem. Kilkukrotnie były uszkodzone do tego stopnia że wystawały śruby co stwarzało niebezpieczeństwo.
  Dlaczego nie można zrobić ograniczenia tonażu do 3.5 tony z wyjątkiem maszyn rolniczych? Ta droga nie nadaje się do ruchu wielkich ciężarówek a coraz więcej sobie skraca drogę.
  Również nie przypominam sobie zbierania podpisów w tej sprawie.

 4. Oczywiście, że garby powinny być. Pan z meblami chyba za szybko jechał. To jest droga lokalna, jak ktoś chce szybciej jeździć powinien wybrać inną drogę. Garbów powinno być więcej. Jest ograniczenie do 40 km/godz. ale piratów nie brakuje. Policja rzadko tamten teren patroluje, żeby nie powiedzieć wcale. Ograniczyć tonaż i wykluczyć ruch autobusów i innych ciężarowych aut.

 5. Zamiast stawiać kolejne garby i naprawiać stare, taniej wyjdzie narobić dziur w asfalcie- i ludzie będą wolno jeździli

 6. Myślę, że nie garby a bardzo wąska ulica jest tu problemem, żeby się minąć trzeba zjechać na pobocze, które jest pełne dziur. Strach iść albo jechać na rowerze bo przy okazji ktoś może Cię zgarnąć. Droga od lat prosi się o ścieżkę gdzie będą mogli się poruszać piesi i rowerzyści, tym bardziej że ruch jest coraz większy.

  1. Panie Graczyk nie wtykaj pan nosa w nie swoje Sołectwo proponuje panu jeździć DW 264 z tymi obitymi meblami niech pan nie robi parodi

 7. Garbów nie powinno być !. Stanowią one utrudnienie w ruchu. A to jest droga publiczna – ogólnodostępna. Każdy ma prawo jechać tą drogą, czy sobie skraca czy nie skraca – to jest każdego sprawa. P. Włodarczyk chyba nie o tej ulicy piszę. Na wsi Róża więcej jak 30-40 km/h się nie da jechać. !!

  1. Chyba że rowerem tyle jedziesz albo nie masz orientacji . Pan Włodarczyk nie jest wcale taki zły odkąd pamiętam najlepszy sołtys

 8. To jest droga dla samobójców pieszych i rowerowych. Nie będzie progów, to samochody pojadą 100 km/h. Wymaga pilnego remontu. Z prawej strony jest miejsce na chodnik i ścieżkę rowerową. Na zakręcie przy jeziorze nie ma żadnej barierki od strony jeziora, a jezdnia jest bardzo pochyla i tak jest od zawsze. Robi się drogi asfaltowej na pola, a tu od 30 lat nic. Co na to „Włodarze” miasta i gminy ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *