Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Malowanie ekologicznych murali w Zagórowie

Na Skwerze Kultury przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Zagórowie odbyło się malowanie ekologicznych murali.

– W rolę artystów wcielili się przedstawiciele seniorów z Zagórowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Klubu Seniora oraz młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Braci Kostaneckich, którzy od marca br. realizują projekt „Dbamy o las i kąpiemy się w nim!”, przygotowany w ramach konkursu „Seniorzy w akcji” i koordynowany przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Prace zostały wykonane na dwóch płytach regipsowych o wymiarach 80×200 cm. Ekolodzy od razu mieli pomysł i wiedzieli, co chcę przedstawić na swoich dziełach.

W koordynowaniu malowania pomogła grupom Emilia Harmacińska, instruktor plastyki w MGOK Zagórów.-Namalowaliśmy parę ludzi w lesie. Las jest właściwszym miejscem dla człowieka niż gwar uliczny. Nasz mural zachęca do przebywania w lesie i czerpania energii z natury. Nawiązaliśmy do kąpieli leśnych, które bardzo nam się spodobały. To takie proste. Wystarczy pójść do lasu i zatrzymać się w codziennym biegu-podzielili się refleksją seniorzy.

-Nasza grupa na FB nazywa się „Strażnicy Lasu”, zatem pomyśleliśmy, że wykorzystamy to hasło. Pojawił się Superman strzegący porządku. Każdy z nas może być Supermanem! Hasła „Nie śmieć” i „Dbaj o las” ewidentnie przekonują do działań z zakresu ochrony lasu. Wiemy doskonale, że musimy chronić lasy przed osobami śmiecącymi. A gdy zadbamy o las, będzie on stanowić idealne miejsce do spędzania czasu i zaświeci słońce, co widać na naszej pracy-powiedziały uczennice Szkoły Kostaneckich.

Murale zostaną wyeksponowane w przestrzeni miejskiej Zagórowa. Ich zadaniem będzie zwrócenie uwagi lokalnej społeczności na działania proekologiczne na rzecz lasu. Kolejnymi, ostatnimi pracami miejscowych ekologów będą zaprojektowanie tablic informacyjnych, które zostaną wkopane przy wejściach do szubiankowskiego lasu oraz przygotowanie wystawy fotograficznej obrazującej dotychczasowe czynności wykonywane
w ramach projektu.

Płyty i farby zostały sfinansowane ze środków programu „UTW- Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”- czytamy na stronie MGOK Zagórów.

 

FOTO: MGOK Zagórów


Brak komentarzy

Dodaj komentarz