Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Martwe ryby w Jeziorze Słupeckim

Przy brzegu Jeziora Słupeckiego można zauważyć sporo martwych ryb.

W ostatnich dniach wypłynęły one między innymi w okolicach tamy. Przyczyną tego stanu rzeczy może być brak wystarczającej ilości tlenu w wodzie oraz jej temperatura.

Zdaniem niektórych wpływa na to również mała głębokość jeziora, zalegające na dnie zanieczyszczenia oraz wzmożony ruch pojazdów motorowodnych na akwenie jeziora.

– Już pardę dni temu zauważyłem, że przy wysokich temperaturach i braku wiatru ta ryba zachowywała się nieciekawie. Woda zrobiła się brudna, a jeszcze motorówki i skutery swoje zrobiły – mówi prezes Koła nr 18 Miasto Słupca, Roman Kwitowski.

 

 

Dziś jezioro mają opłynąć członkowie Straży Wędkarskiej żeby sprawdzić jaka jest skala zjawiska. Martwe ryby zostaną odłowione.

Podobna sytuacja, na dużo większą skalę miała miejsce w lipcu 2021 roku. Wówczas z jeziora odłowiono około 1,5 tony martwych ryb. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

 

 

Około 1,5 tony martwych ryb odłowionych z Jeziora Słupeckiego. Znamy wyniki badań wody.

4 odpowiedzi

  1. Prawda jest taka, że wędkarze chcą się pozbyć motorowodniaków z jeziora, bo uważają że jezioro jest tylko dla nich. Każdy „obcy” im przeszkadza. Jeśli jesteście tak niezorientowani, to Wam uświadomię, że akurat skutery i motorówki nie mają nic wspólnego z tym, co się dzieje z rybami. Znajdźcie prawdziwy powód tego stanu rzeczy. Taka sytuacja to lata zaniedbań, jezioro już nigdy nie wróciło do stanu sprzed tej pamiętnej katastrofy, kiedy tyle pięknych ryb zginęło w efekcie decyzji o spuszczeniu wody. Równowaga biologiczna została zachwiana, brzegi zarosły trzciną i nie ma jak widzę ani jednej mądrej osoby, która by znalazła rozwiązanie albo chociaż takiego sensownego rozwiązania szukała.

  2. Przyczyna jest jedna za duża populacja bąka w akwenie.Dlatego takie ryby jak sandacz szczupak okoń jako pierwsze wylatują.Bąk to sobie poradzi bo zdechnie na końcu.Ale na słupcy to jeszcze będą sandacze martwe kilka razy zanim ktoś zdecyduje aby odławiać bąka co roku i to w tonach b o inaczej będzie po rybach

  3. Akurat motorówki chociaż trochę napowietrzają jezioro dzięki silnikom. Jaki jest plan władz? Może jakiś aerator?

  4. Dno jak najbardziej wypadało by trochę oczyścić, a dzięki skuterom i motorówkom w wodzie jest jeszcze tlen, tak się składa że one napowietrzają tą plytką wodę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *