Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

MegaMisja w Drążnej

Od początku roku szkolnego nasza szkoła bierze udział w programie MegaMisja, którego organizatorem jest Fundacja Orange. Celem programu jest podniesienie wiedzy i kompetencji cyfrowych uczniów.

-Programem objęci są uczniowie nauczania początkowego korzystający ze świetlicy szkolnej. Zajęcia odbywają się cyklicznie w każdy piątek. Dzieci wraz z animowanymi bohaterami- rodzeństwem Julką i Kubą, podejmują kolejne wyzwania i zdobywają punkty, które wymieniają na nagrody pomocne w realizacji zajęć. Do tej pory zrealizowaliśmy trzy bloki tematyczne, które poświęcone były następującym zagadnieniom:

I Korzystanie z informacji – w trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się, że istnieją różne źródła informacji – Internet, prasa, inni ludzie, książki, encyklopedie, radio, tv – z których można pozyskiwać wiadomości na interesujące nas tematy. Ponadto samodzielnie poszukiwali informacji na temat interesujących miejsc na świecie, które następnie weryfikowali pod kontem przydatności oraz wiarygodności.

II Dziecko w środowisku medialnym. Podczas zajęć najmłodsi uczestnicy MegaMsji mieli okazję dowiedzieć się, co i w jaki sposób warto o sobie opowiedzieć w kontaktach bezpośrednich oraz przez Internet. Uczniowie stworzyli swoje symbole, które mogły służyć jako awatary i wymyślali swoje nicki. Podczas realizacja tego zadania, uczniowie mogli przekonać się, że nie zawsze pod nickiem lub awatarem kryje się osoba, którą sobie wyobrażamy – dlatego nie należy udzielać wszystkich informacji na swój temat osobom poznanym przez Internet. Uczniowie nauczyli się kilku wyrażeń niezbędnych w komunikacji formalnej i nieformalnej . Dowiedzieli się również, że można komunikować się nie tylko słowami, a także gestem, obrazem czy dźwiękiem.

III Język mediów – w tym bloku tematycznym uczestnicy MegaMisji poznali podstawowe funkcje komunikatów medialnych, tj. informacyjną i rozrywkową. Uczniowie odgrywali krótkie scenki, podczas których prezentowali wybrany typ programu – Wiadomości lub Talent Show. Młodzi użytkownicy Internetu dowiedzieli się również, czym różni się opinia od faktu i w jaki sposób kulturalnie wyrażać swoje zdanie.
Nasze misje realizujemy zawsze z wielkim zapałałem i zaangażowaniem. Cieszymy się, że nasza praca została doceniona przez Organizatorów na tyle, że otrzymaliśmy już dwie nagrody – kreatywny zestaw plastyczny oraz tablet. Przed nami kolejne wyzwania, do których chętnie przystępujemy- czytamy w komunikacie Szkoły.

 


Brak komentarzy

Dodaj komentarz