Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Miał 1,5 promila, uciekał przed policją. Grozi mu 5 lat więzienia.

W czwartek policjanci Wydziału Ruchu Drogowego słupeckiej jednostki Policji prowadzili działania „ Trzeźwy poranek”. Funkcjonariusze skontrolowali ponad 219 kierowców.

W dwóch przypadkach kierowcom mundurowi zatrzymali prawa jazdy, gdyż kierowali samochodami będąc pod wpływem alkoholu. Tego typu akcje są elementem szeroko pojętej profilaktyki, mają zapobiegać wszelkim zakusom wsiadania za kierownicę przez pijanych kierowców oraz ograniczyć liczbę wypadków drogowych na polskich drogach.

Policjanci w czwartkowy poranek prowadzili wzmożone kontrole drogowe, podczas których na 219 sprawdzonych kierowców, ujawnili 2 osoby, które zdecydowały się na kierowanie samochodem będąc na tzw. podwójnym gazie. Odpowiedzą one za popełnienie przestępstwa.

W Kochowie o godz 6.20 zatrzymali mężczyznę, którzy poruszając się samochodem osobowym, nie zatrzymał się do kontroli drogowej, pomimo polecenia wydanego przez policjantów przy użyciu sygnałów świetlnych i dźwiękowych radiowozu. Niestety nieodpowiedzialny kierowca uciekał przed funkcjonariuszami wjechał do lasu, gdzie został zatrzymany. Na szczęście w tym zdarzeniu nie ucierpiała żadna osoba.

Po zatrzymaniu sprawdzono jego stan trzeźwości – badanie wykazało ok. 1,5 promila alkoholu w jego organizmie. W efekcie kierujący stracił prawo jazdy i będzie odpowiadał m. in. za popełnienie przestępstwa z art. 178b Kodeksu Karnego, zagrożonego karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

W Lądku o godz 7 :45 mundurowi zatrzymali mężczyznę, który kierował samochodem ciężarowym wraz z naczepą mimo, że miał ponad 0,7 promila alkoholu w organizmie.

Prowadzone w Polsce badania wskazują, że niewielki odsetek polskich kierowców decyduje się prowadzić auto bezpośrednio po spożyciu. Większym problemem są osoby, które zbyt szybko po zakrapianej imprezie wsiadają za kółko i kierują na kacu. Z wyników badań dla Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wynika jednak, że ponad 75 procent nietrzeźwych na naszych drogach to osoby będące pod wpływem alkoholu. Najgorzej jest w poniedziałki i w dni poświąteczne, a blisko połowa złapanych na jeździe po alkoholu nie zdaje sobie sprawy, że na drugi dzień po wypiciu w organizmie mają jeszcze alkohol.

Pamiętaj! Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy zdążyłeś wytrzeźwieć, zrezygnuj z jazdy. Wsiadając za kierownicę w tym stanie, zbyt wiele ryzykujesz!

 

TEKST/FOTO: Policja Słupca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *