Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Miał prawie dwa promile. Obywatelskie zatrzymanie w Wierzbocicach.

W czasie weekendu policjanci zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierujących samochodami. Jeden z nich został ujęty przez osoby postronne, które zdecydowały o uniemożliwieniu dalszej jazdy mężczyźnie, którego zachowanie podczas jazdy wskazywało na to, że prowadzi auto będąc pod wpływem alkoholu.

Policjanci z Posterunku Policji w Orchowie w niedzielę , 28 maja, zatrzymali kierowcę audi który prowadził auto będą w stanie nietrzeźwości. Badanie wykazało ok. 0,9 promila alkoholu w organizmie mężczyzny. Funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy kierującego, który odpowie przed sądem za popełnienie przestępstwa – grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Wieczorem, 26 maja, w Wierzbocicach doszło do obywatelskiego ujęcia pijanego kierowcy. Przejeżdżająca przez wieś rodzina zauważyła pojazd poruszający się całą szerokością jezdni, który często wjeżdżał na przeciwny pas ruchu. Postanowili zareagować i bezpiecznie wyprzedzili auto, a następnie sukcesywnie zmniejszając prędkość doprowadzili do zatrzymania samochodu jadącego za nimi.

Następnie chcąc uniemożliwić dalszą jazdę wyciągnęli kluczyki ze stacyjki i wezwali na miejsce patrol policji. Funkcjonariusze sprawdzili trzeźwość kierującego – badanie wykazało, ok. 1,8 promili alkoholu w organizmie. Nieodpowiedzialny mężczyzna został zatrzymany, stracił prawo jazdy, teraz o jego losie zdecyduje sąd.

O ujęciu obywatelskim mówi art. 243 Kodeksu postępowania karnego, w którym czytamy, że każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości.

Osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji. Przykładem okoliczności, w których możemy ująć sprawcę przestępstwa, jest sytuacja, gdy widzimy kierowcę, którego zachowanie wskazywałoby, że prowadzi pojazd będąc pod wpływem alkoholu.

Ujęcie osoby nie jest prawnym obowiązkiem, ale uprawnieniem, które posiada każdy obywatel. Możemy podjąć interwencję, wyprzedzając przyjazd Policji. Zawsze jednak należy mieć na uwadze własne bezpieczeństwo i zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *