Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Miasto walczy z psimi kupami

W Słupcy ruszyła akcja „Posprzątaj po swoim psie”. W jej ramach na terenie miasta zainstalowano specjalne stanowiska z woreczkami na odchody czworonogów.

Spacerując po Słupcy często napotkać można na psie odchody pozostawiane w różnych, często publicznych miejscach. Problem nie dotyczy tylko walorów estetycznych, ale i zdrowotnych, ponieważ kupy mogą wywoływać groźne choroby, takie jak toksokaroza, czy bąblowiec. Kwestie związane z ich sprzątaniem zawarte zostały w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Słupcy. Dokument nakłada na właścicieli zwierząt obowiązek natychmiastowego usuwania zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta w obiektach i na innych terenach przeznaczonych do użytku publicznego, a w szczególności na chodnikach, jezdniach, placach, parkingach, terenach zielonych, itp. a także nieruchomościach innych właścicieli. Jak jest w praktyce, chyba każdy z nas wie. Obserwując spacerujących widać, że mało kto sprząta po swoich pupilach. Chcąc zmienić tę sytuację Urząd Miasta w Słupcy postanowił zorganizować akcję „Posprzątaj po swoim psie”. W jej ramach na terenie miasta zainstalowano ostatnio specjalne dystrybutory, z których można bezpłatnie pobierać woreczki na psie nieczystości. Woreczki opatrzone są nadrukiem, który informuje o ich zastosowaniu. Psie odchody umieszczone w woreczku należy wrzucać do zwykłych koszy na śmieci, których na terenie miasta jest ponad 300. Jest to sposób zgodny z prawem i stosowany przez większość miast, które zajęły się tym problemem. Dystrybutory znaleźć można m.in. przy skateparku, czy w pobliżu kościoła pw. bł. Bpa Michała Kozala. Właściciele psów, z którymi rozmawialiśmy w większości pozytywnie ocenili nowy pomysł. Część z nich miała jednak wątpliwości, czy znajdzie on zastosowanie. Na to trzeba jednak trochę poczekać. Nieprzekonanym przypominamy jednak, że nie wykonywanie obowiązku sprzątania po swoim psie, zgodnie z art. 54 ustawy Kodeks wykroczeń, zagrożone jest karą grzywny w wysokości do 500zł.


Najnowsze komentarze
  • Super pomysł!!Wielka brawa!!!!

  • Nareszcie.

  • Brawo nareszcie, może znikną kupy z chodnika na rynku. Teraz jeszcze miasto powinno jakoś zadbać o utrzymanie dróg i chodników nie tylko w samej Słupcy gdzie sam piach i szkło nawet na rolkach jeździć nie można.

Dodaj komentarz