Raport o stanie miasta Poznania za 2022 rok opracowany przez Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Poznania prezentuje szereg niezwykle interesujących informacji na temat samych mieszkańców.
Według sprawozdania, suma osób posiadająca status wolny przewyższyła osoby pozostające w związkach małżeńskich, co było ewenementem od czasów II wojny światowej! Co więcej, najliczniejsza grupa mieszkańców w wieku produkcyjnym to przedział wiekowy od 25 do 44 lat. To oznacza, że stolica Wielkopolski może być świetnym miejscem funkcjonowania dla młodych ludzi. Czy wtórny rynek nieruchomości potwierdza tę tezę?
Pierwsza jakość z drugiej ręki
Zanim poznamy szczegółowe dane na temat poznańskich mieszkań, warto odpowiedzieć na pytanie, czy lokale z rynku wtórnego mogą konkurować z nowymi obiektami. Okazuje się, że tak, a zalet jest naprawdę sporo!
Pierwszym kryterium jest oczywiście koszt. Dla większości inwestorów to właśnie wielkość opłaty jest jednym z najważniejszych wyznaczników selekcji przyciągających nieruchomości. Lokale wtórne dostarczają sporo korzyści w tym kontekście, generując oszczędności.
Dodatkowo, oferty z rynku wtórnego wpływają także na większy potencjał negocjacyjny, wzmacniając atrakcyjność cenową. Tak ekonomiczna strategia pozwala wówczas na przeznaczenie dodatkowych środków do celów renowacji nabytego mieszkania.
Kolejnym argumentem jest lokalizacja. Tego typu oferty bardzo często prezentują stabilniejszy charakter położenia, proponując bliskość centrum, placówek edukacyjnych, miejsca pracy lub wszelkiego rodzaju atrakcji. Statystyki regionu dostępne w serwisie https://gethome.pl/ przedstawiają ponad 200 możliwych opcji mieszkań i domów z rynku wtórnego, co przekłada się na sporą elastyczność wyboru.
Finalnym punktem jest gotowość zamieszkania. Nieruchomości rynku wtórnego bardzo często prezentują całościowy stan wykończenia, ale gotowość wpływa również na inne aspekty przyszłego obszaru zamieszkania. Tego typu lokalizacje wyróżniają się jednocześnie rozwiniętą infrastrukturą okolicy, w tym restauracjami, elementami komunikacji, a także sklepami i obiektami sportowymi.
Porównanie cen
Aktualne trendy doskonale obrazują atrakcyjność cenową rynku wtórnego w kontekście nowych inwestycji. Rynek pierwotny mierzy się bowiem z podwójnym charakterem okoliczności, które utrudniają nabycie własnego mieszkania i mogą być szczególnie uciążliwe dla młodych osób.
Analiza wrześniowych ofert pozwoliła bowiem na dostrzeżenie niewielkiego, ale stabilnego wzrostu cen w porównaniu do minionego miesiąca. Dodatkowym wyzwaniem jest spory spadek dostępnych lokali, co wzmaga konkurencyjność zainteresowanych inwestorów.
W kwestii cen rynku wtórnego doskonałym źródłem informacji jest cykliczny raport Narodowego Banku Polskiego. Pierwszym komunikatem o wyraźnym sygnale z I kwartału bieżącego roku jest spora dysproporcja pomiędzy cenami ofertowymi a faktycznymi kosztami, które płaci nabywca danej nieruchomości.
Te dane warto zestawić z komunikatami zebranymi pod koniec 2022 roku. Według sprawozdania, wspomniana już średnia cena ofertowa uległa podniesieniu, ale sama cena transakcyjna obniżyła się. Taka sytuacja może zatem wynikać z zestawienia oczekiwań sprzedawców oraz realnych możliwości finansowych osób zainteresowanych kupnem danej nieruchomości wtórnej.
Podczas poszukiwania idealnego lokalu warto przejrzeć lokalizacje oddalone od samego centrum miasta. Inną metodą jest przegląd mieszkań oraz domów, które wymagają niewielkich prac konserwacyjnych. Może się bowiem okazać, że wynegocjowane w ten sposób warunki umożliwią jednocześnie podjęcie niezbędnych renowacji. Bez względu na wybraną taktykę inwestycyjną, najciekawsze oferty dostępne są pod adresem https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/poznan/.
Poznański rynek nieruchomości
Jakie możliwości czekają na młodych lokatorów w poszczególnych lokalizacjach miasta? W specjalnej ankiecie serwisu beesafe.pl Poznaniacy przyznawali punkty odpowiednim kategoriom udogodnień poszczególnych dzielnic.
Jednym z najważniejszych aspektów wygodnego funkcjonowania w danej aglomeracji jest sprawna komunikacja – tutaj wyróżnia się Śródka. Jakie są realia nieruchomości?
Oferta zaprezentowana na stronie portalu Gethome dotyczy dwupokojowego mieszkania o łącznej powierzchni ponad 53 metrów kwadratowych. Cena w wysokości 390 tysięcy złotych daje zatem niezwykle atrakcyjną ofertę 7329 złotych za metr kwadratowy.
Sam lokal zlokalizowany jest w niezwykle nastrojowej kamienicy poddanej pracom renowacyjnym, a ogromny atut stanowi komplet wyposażenia, wraz z kominkiem. Jest to zatem doskonały przykład kompleksowej oferty wprost z zachęcającego rynku wtórnego.
Inny wzór to Ławica, czyli dzielnica, gdzie szczytowe stawki zdecydowanie przekraczają wartość 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy. To właśnie dom z rynku wtórnego jest skutecznym sposobem na obniżenie górnych kalkulacji.
Oferowany budynek wyceniono na wartość 1 miliona oraz 150 tysięcy złotych, a sama nieruchomość przekazuje blisko 240 metrów kwadratowych powierzchni. Dwupiętrowy dom zapewnia zatem ogromny potencjał mieszkalny na wiele lat!
*artykuł sponsorowany