Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Mieszkanka Gminy Strzałkowo straciła kilkanaście tysięcy złotych

Policjanci ostrzegają przed oszustami wykorzystującymi popularność internetowych platform handlowych np. Vinted lub OLX i podszywają się pod osoby zainteresowane kupnem wystawianych rzeczy.

W ostatnim czasie do słupeckiej komendy policji zgłosiło się kilka osób, które zostały pokrzywdzone przy sprzedaży przedmiotów. Z ich kont bankowych przestępcy ukradli od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, po tym jak skorzystali z podesłanego linku i podali dane dotyczące adresu e-mail lub numeru telefonu, bądź dane, które są potrzebne do logowania na kontach bankowości elektronicznej.

Przykładem takiego przestępstwa jest sprawa mieszkanki gminy Strzałkowo, która na jednej z platform wystawiła na sprzedaż odzież. Po kilku minutach od wstawienia oferty odezwała się do niej osoba, która poprosiła o jej adres e-mail. Sprzedająca szybko otrzymała na pocztę informację, że kupujący dokonał już wpłaty i żeby odebrać pieniądze trzeba kliknąć w link zamieszczony w wiadomości.

Kobieta zrobiła to i została przekierowana na stronę internetową, gdzie miała zaakceptować środki. Po wykonaniu operacji z podanej listy wybrała swój bank i się zalogowała, podając również kody uwierzytelniające. Po kliknięciu opcji „dalej” strona zamknęła się, co właścicielka konta uznała za zakończenie transakcji. Kilka godzin później po rozmowie z koleżanką doszła do wniosku, że mogła zostać oszukana. Kiedy sprawdziła stan konta bankowego okazało się, że pobrano z niego kilkanaście tysięcy złotych.

Pamiętajmy, że sprzedaż produktu na Vinted odbywa się tylko za pomocą aplikacji. Będąc sprzedawcą nie musisz nic potwierdzać, ani odbierać środków z zewnętrznych stron internetowych. Kupujący klika przy produkcie “kup teraz”, a następnie wybiera formy płatności oraz przesyłki. Po zapłaceniu za towar, sprzedawca otrzymuje informację na aplikacji o pozytywnym zaksięgowaniu wpłaty.

Słupecka policja apeluje:

– nie należy przeprowadzać transakcji bankowych za pomocą podsyłanych linków,

– nie należy otwierać podejrzanych linków i załączników, a także nie wykonywać żadnych próśb/poleceń zawartych w wysyłanych wiadomościach,

– w przypadku otrzymania wiadomość na platformie sprzedażowej z prośbą o podanie adresu e-mail czy numeru telefonu, można być pewnym, że jest to próba oszustwa,

– rozmowa o zakupie nie powinna być przenoszona poza okno konwersacji na Vinted.


Brak komentarzy

Dodaj komentarz