Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Misterium Męki Pańskiej na ulicach Powidza

Corocznie, w piątek poprzedzający Wielki Tydzień w Powidzu odbywa się Misterium Męki Pańskiej ulicami miejscowości. Tegoroczne przebiegało pod hasłem: ,,W Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie.”

Poza tradycyjnymi elementami pasyjnych przedstawień, powidzcy aktorzy zaprezentowali  scenę wpłynięcia Jezusa na łodzi i spotkania z uczniami, a także cudownego rozmnożenia chleba. Rozgrywały się one nad brzegiem jeziora Powidzkiego. W postać Jezusa wcielił się wikariusz z Powidza ks. Maciej Łakomiak, a ucznia, który przypłynął z nim na łodzi zagrał radny Józef Nowak.

Hasło tegorocznego Misterium zaczerpnięte zostało z wypowiedzi bł. Jana Pawła II z 1984 r. kiedy przekazywał młodym krzyż, który odtąd towarzyszy kolejnym Światowym Dniom Młodzieży. W sposób symboliczny starano się przedstawić to wydarzenie w ostatniej scenie, kiedy aktor grający Papieża Polaka, po kilku minutach adoracji krzyża, przekazuje go zgromadzonym w kościele wiernym. Uczestnicy Misterium rozpoczęli wówczas modlitwę w intencji osób, przeżywających cierpienie i trudności, a także w intencji pokoju na Ukrainie. Modlitwie oraz rozważaniu o krzyżu przewodniczył proboszcz powidzkiej parafii ks. Alfred Lewicz.

Spektakl reżyserował oraz autorem scenariusza był Jakub Gwit. Pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu przedstawienia okazało wiele osób i podmiotów. Podczas zbiórki w kościele parafianie ofiarowali tkaniny, z których dzięki zaangażowaniu p. Doroty Nowak z Powidza, powstały stroje wykorzystane przez aktorów. Tegoroczne Misterium  swoją grą ubogaciła orkiestra dęta gminy Powidz pod kierownictwem Tadeusza Maroszka. Wsparcie techniczne ofiarował Dom Kultury w Powidzu. Nad bezpieczeństwem aktorów i widzów podczas przemierzania dróg publicznych czuwała Policja oraz strażacy OSP Powidz. Pomocną dłonią służyli pracowniczy Urzędu Gminy Powidz, którzy pomogli przygotować trasę przemarszu i rozgrywania scen.

Tekst: Jakub Gwit
Fot: Grzegorz i Andrzej Barańscy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *