Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Muzyczna gratka w słupeckim MDK

To był niezwykły wieczór w Miejskim Domu Kultury w Słupcy. W czwartek przed tamtejszą publicznością zaprezentowała się serbska orkiestra „Orkestar Harmonika”.

 

Artyści przyjechali do Słupcy na zaproszenie Cezarego Witlewskiego, dyrektora  Zespołu Szkół Muzycznych im. Apolinarego Szeluty. W związku z tym, że aula ZSM nie pomieściłaby tak dużej ilości muzyków, koncert zorganizowano w Miejskim Domu Kultury.  Występ spotkał się z dużym zainteresowaniem i zgromadził sporą publiczność, która owacją na stojąco nagrodziła to co działo się na scenie.

Muzycy występujący w „Orkestar Harmonika” to głównie akordeoniści. Zespół powstał w 1951 roku w miejscowości Nowy Sad, w rejonie byłej Jugosławii. Od kiedy w 1999 roku z orkiestrą zaczął pracować obecny dyrygent Goran Penic, zespół zaczął poszukiwać nowego wyrazu w interpretacji. Dzięki temu w brzmieniu orkiestry oprócz akordeonu pojawiają się także instrumenty perkusyjne, fortepian, a także elektronika. Niekonwencjonalna muzyka „Orkestar Harmonika” wielokrotnie doceniana była na różnego rodzaju festiwalach i przeglądach. Dużą popularność przyniósł zespołowi także występ w serbskiej wersji programu „Mam Talent”.

Repertuar orkiestry stanowią głównie transkrypcje utworów światowej sławy kompozytorów, takich jak: Mozart, Bach, Czajkowski, czy Ravel. Na zakończenie słupeckiego koncertu pojawił się także element rodzimego folkloru, co publiczność przyjęła z wielkim zadowoleniem.

FOTO: Ewa Parus

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *