Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Najbezpieczniejsze szelki dla psa

Właściciele psów coraz częściej rezygnują z obroży dla zwierzaka, stawiając na alternatywę w postaci szelek. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ przez wielu weterynarzy i psich behawiorystów szelki uważane są za rozwiązanie nie tylko bardziej wygodne dla psa, ale również bezpieczniejsze. Za najlepsze często uznaje się szelki Guard oraz easy-walk. Kiedy dobrym wyborem będą te pierwsze, a kiedy drugie? Właśnie o tym opowiadamy poniżej!

 

Szelki guard – cechy

Popularne „guardy” to szelki, które składają się z dwóch pętli połączonych ze sobą paskami: grzbietowym i mostkowym. Jedna pętla oplata szyję psa, natomiast druga otacza klatkę piersiową. Teki szelki zakłada się zwierzakowi poprzez włożenie jednej pętli na szyję i przypięciu do niej dwóch pasków, które tworzą pętlę drugą. W wersji standardowej szelki guard są wykonane z tradycyjnych pasków, jednak mogą być również wzbogacone o zamszowe podszycie, które jest wygodniejsze dla psa.

Szelki guard mają duże możliwości regulacyjne, dlatego łatwo można je dopasować do budowy psa. Ich największą zaletą jest to, że dobrze rozkładają ciężar psa, nie uciskają krtani i nie blokują kończyn. „Guardy” są także cenione za bezpieczeństwo, jakie zapewniają zwierzakowi – gdy są odpowiednio założone, naprawdę trudno jest się z nich wysunąć.

 

Szelki easy-walk – czym się cechują?

Innym bardzo cenionym przez właścicieli modelem są szelki easy-walk, które składają się z trzech, połączonych ze sobą odcinków – jednym znajdującym się na klatce piersiowej psa, drugim pod przednimi łapami, a trzecim – na grzbiecie. Jednak w przeciwieństwie do na przykład szelek norweskich, zapięcie do smyczy znajduje się nie na górze, a na pasku umiejscowionym na klatce piersiowej. Dzięki temu wyrywający się do przodu pies jest momentalnie hamowany i „skierowany” w stronę osoby trzymającej smycz.

Warto wspomnieć o tym, że mimo prostej budowy i umieszczenia zapięcia na przodzie szelki te są całkowicie bezpieczne dla psiaka, a co więcej, nie powodują u niego dyskomfortu. Poza tym mają duże możliwości regulacyjne. Trzeba jednak pamiętać o tym, że cofający się pies może z nich w łatwy sposób wyjść.

 

Szelki easy-walk czy guard – co wybrać?

Przede wszystkim, pamiętaj, że niezależenie od tego, czy wybierasz szelki easy-walk czy guard, powinieneś kupować je w renomowanych i godnych zaufania sklepach zoologicznych, takich jak tip-top24.pl. Kiepskiej jakości szelki mogą bowiem zrobić więcej złego niż dobrego, nawet jeśli będą odpowiednio dobrane do budowy i charakteru zwierzaka.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, możemy stwierdzić, że szelki typu guard będą odpowiednim rozwiązaniem dla psów lękliwych i adopciaków, które w sytuacji zagrożenia (także domniemanego) wycofują się, chcąc ratować się ucieczką. Będą uniwersalnym rozwiązaniem, odpowiednim zarówno do psów dorosłych, jak i szczeniaków. Jedynie utrzymanie w nich większego psa może być kłopotliwe.

Szelki typu easy-walk to z kolei najlepsza opcja dla zwierzaków, które często „ciągną” do przodu na spacerze lub wyrywają się, widząc innego psa czy przemykające w lesie zwierzę.

 

*Artykuł sponsorowany