Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Największy test służb ratowniczych

W miniony piątek w  33. Bazie Lotnictwa Transportowego odbyły się największe w roku ćwiczenia wojskowych oraz cywilnych służb ratowniczych i kryzysowych z okolicznych powiatów. Akcja przebiegła pod kryptonimem Ratunek -14.

Celem ćwiczenia było doskonalenie i zgrywanie działań ratowniczo – gaśniczych sił i środków wojskowych z krajowym systemem ratowniczo-gaśniczym powiatów: słupeckiego, gnieźnieńskiego, mogileńskiego, Szkołą Aspirantów PSP w Poznaniu, Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym oraz powiatowymi zespołami zarządzania kryzysowego w Słupcy, Gnieźnie i Mogilnie, podczas katastrofy lotniczej i pożaru techniki lotniczej w kompleksie leśnym. W ćwiczeniu, w trakcie którego symulowano poważne zdarzenie drogowe z udziałem cystern i samochodów osobowych, rozszczelnienie cysterny, awaryjne lądowanie samolotu z pasażerami na pokładzie, pożar kompleksu leśnego oraz kilka pomniejszych elementów udział wzięło niemal 40 pojazdów (wozów bojowych straży pożarnej, karetek, wozów dowodzenia, zabezpieczenia technicznego oraz ratownictwa chemicznego i innych), śmigłowiec LPR-u i 275 uczestników.

Przez ponad dwie godziny trwającej akcji ratowniczej która rozgrywała się w kilku miejscach jednocześnie dobrze sprawdzono współpracę, procedury, środki łączności i dowodzenia oraz sprawność sprzętu i wyszkolenie ludzi. Rozmach i zakres działania w jakim należało prowadzić akcję robiły wrażenie na samych ćwiczących pozwalając im jednocześnie na bezpieczne przygotowanie się do skrajnie trudnych operacji ratowniczo-gaśniczych. W tym zakresie organizatorzy, czyli 33. Baza Lotnictwa Transportowego i przede wszystkim Lotniskowa Wojskowa Straż Pożarna – stanęli na wysokości zadania. Znalazło to odzwierciedlenie w opiniach o ćwiczeniu, jego organizacji i przygotowaniu. Wspólna praca i wysiłek zakończyły się na wojskowym obiedzie wewnątrz schrono-hangaru samolotu Su-22, w trakcie którego można było podyskutować o zakończonym ćwiczeniu.

Obszerną galerię z ćwiczeń znajdziecie na naszej stornie klikając w poniższy link:

https://twojaslupca.pl/galeria/ratunek-14-foto/

TEKST: kpt. Włodzimierz Baran


Brak komentarzy

Dodaj komentarz