Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Narodowe Czytanie w Gminie Ostrowite

Narodowe czytanie powieści Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej odbyło się we wtorek w Szkole Podstawowej im. Ludwiki Jakubowicz w Ostrowitem.

– Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza.

Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono między innymi sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości.

 

 

Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej.

Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Dziękujemy za zaproszenie! – relacjonuje wójt, Mateusz Wojciechowski.

 

FOTO: Gmina Ostrowite

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *