Narodowe Czytanie to coroczna ogólnopolska akcja czytelnicza organizowana od 2012 roku pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Uroczystość ta na stałe zapisała się w kalendarzu uroczystości organizowanych w Szkole Podstawowej w Koszutach.
– W czwartek odbyła się kolejna jej edycja. W tym roku mieliśmy przyjemność na nowo odkryć jedno z najważniejszych dzieł polskiego romantyzmu –”Kordiana” Juliusza Słowackiego. Arcydzieło to ukazało się dokładnie 190 lat temu. Słowacki napisał „Kordiana””mając zaledwie 25 lat podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety.
Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów. Główny temat odnosi się wprost do powstania listopadowego. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza.
W scenerii nawiązującej do czytanych fragmentów utworu miłośnicy literatury i teatru czytali historię przemiany Kordiana , głównego bohatera utworu z romantycznego kochanka w bojownika w służbie narodu. Duże wrażenie na słuchaczach zrobili uczniowie, którzy przedstawili w perfekcyjny sposób fragment utworu „Przygotowanie”, w którym szatan postanawia walczyć ze stwórcą. Za narzędzie swego oddziaływania wybiera polskich spiskowców przygotowujących powstanie listopadowe. Ciemność przerywana błyskawicami. Na scenie pojawiły się duchy ciemności którym przewodniczył szatan.
W rolę najgroźniejszych biesów wcielili się: Jaś Strugliński, Kacper Radecki, Witold Wińcza, Maya Ahmed. W skład chóru weszli: Iga Konieczka, Hanna Matuszewska, Zuzanna Suszka. Literackie przeżycia wzbogaciły muzyczne akcenty, które stworzyły niezapomniany nastrój. Joanna Wiśna wraz z uczennicami: Mayą Ahmed, Izą Pawlak i Hanią Cieślarską zaśpiewała piosenkę „Smutno mi Boże”. To muzyczna interpretacja „ Hymnu ‘Juliusza Słowackiego, w którym autor skarży się, że został wypędzony ze swojej ojczyzny a jego życie pełne jest cierpienia i tęsknoty.
Lektorzy tegorocznego czytania lektury to: Bogdan Kukulski – wójt Gminy Słupca, Karolina Walczak – zastępca wójta Gminy Słupca, Jarosława Kobos – dyrektor CUW w Słupcy, Jerzy Kopczyński –przewodniczący Rady Gminy Słupca, Józef Włodarczyk – radny Gminy Słupca, Monika Paszek – dyrektor Biblioteki Gminnej w Cieninie Zabornym, Anna Cieślarska – prezes Stowarzyszenia „Razem dla Koszut”, Ewa Domińska Radna Gminy Słupca, Agata Kopczyńska – dyrektor Szkoły Podstawowej w Koszutach, sołtys wsi Koszuty Łukasz Daniszewski oraz Andrzej Rydzewski.
Zaproszeni goście perfekcyjnie wcielili się w role bohaterów dramatu. Widzowie mogli poczuć klimat nieomal każdym zmysłem. Tego wieczoru mogliśmy odkryć „Kordiana” na nowo. Utwór można traktować również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynów.
Cudowny wieczór niesamowitych emocji był okazją do promocji czytelnictwa i najpiękniejszych dzieł polskiej literatury. Bardzo dziękujemy wszystkim gościom za przyjęcie zaproszenia. To wasze zaangażowanie, osobowość i wasz głos uświetnił naszą uroczystość. Dziękujemy również Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich „Koszucianki” za przygotowanie poczęstunku dla uczestników tego wydarzenia. Już dziś zapraszamy na kolejną edycję w przeszłym roku. Uroczystość przygotowały i poprowadziły Wiesława Frydrychowicz i Natalia Jarolewska – czytamy na stronie szkoły.
FOTO: SP Koszuty