
We wtorek w Lądku zorganizowano akcję „Narodowe Czytanie. Jej uczestnicy czytali „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza
-Zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm, wydano dokładnie 200 lat temu w Wilnie. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. „Romantyczność”, „Świtezianka”, „Powrót taty”, „Pani Twardowska” i inne niezapomniane utwory tego cyklu od dziesiątków lat łączą pokolenia Polaków.
Zachwycają wyjątkową aurą, niezrównanymi opisami natury i mądrą prawdą, że świat musi być sprawiedliwy, dobro nagrodzone, a zło ukarane. Niezwykła wrażliwość, wspaniałe wyczucie języka i wyobraźnia genialnego poety sprawiły, że „Ballady i romanse” stały się esencją polskiego romantyzmu.
Podczas uroczystości usłyszeliśmy także nazwiska laureatów konkursu literacko – plastycznego zorganizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Lądku, którego hasło brzmiało: „Przyroda w Balladach Romansach Adama Mickiewicza. Honorowy patronat nad konkursem zgodził się objąć Wójt Gminy Lądek Artur Miętkiewicz, który ufundował nagrody dla zwycięzców.
Laureaci konkursu to:Wiesława Wrzesińska, Zofia Kamińska ze Szkoły Podstawowej w Ciążeniu, Michalina Kolańska z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lądku, Oliwia Nowaczyk z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Ratyniu.
Wyróżnienia zdobyły: Antonina Michalak (ZS-P w Lądku),Amelia Kacprowicz (ZS-P w Ratyniu), Karolina Woźniak (SP w Ciążeniu)- relacjonuje Marta Portala.
FOTO: Jerzy Orchowski
Brak komentarzy