Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Natalia wyróżniona

Natalia Mizerska uczennica z klasy II e z Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Słupcy została finalistką V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Tematycznego ”Losy Bliskich i losy Dalekich – życie Polaków w latach 1914 -1989”

Zakończyła się V edycja tego prestiżowego konkursu organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Krakowie w porozumieniu z innymi jednostkami oświatowymi, we współpracy z Fundacją Armii Krajowej w Londynie. Do ostatniego etapu zakwalifikowało się 69 uczniów z całej Polski  ze szkół podstawowych, ponadgimnazjalnych i gimnazjów oraz młodzież ucząca się w polskich szkołach za granicą.

Ideą konkursu było zainteresowanie uczniów najnowszą historią Polski i przywrócenie pamięci osób nieznanych, mało znanych bądź zapomnianych, które ze względu na swoją biografię i wyznawane wartości mogą stać się kimś znaczącym w kształtowaniu postaw uczniów i budowaniu ich tożsamości. W ramach konkursu uczniowie przygotowali samodzielnie lub pod kierunkiem opiekuna naukowego pracę w formie biografii, wywiadu, relacji, opowiadania, eseju itp. Praca była oparta na źródłach historycznych (np. listy, wspomnienia, pamiętniki, dzienniki, dokumenty – również rodzinne, zdjęcia). Natalia Mizerska została finalistą etapu wojewódzkiego w kategorii szkół gimnazjalnych, przygotowując pracę o byłym burmistrzu Słupcy Tadeuszu Marianie Parysie. Uroczyste podsumowanie finału wojewódzkiego miało miejsce w Poznaniu w Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956. Natomiast na początku czerwca w Krakowie odbyło się podsumowanie konkursu ogólnopolskiego.

Przeprowadził je Aleksander Palczewski, Małopolski Kurator Oświaty w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas tej uroczystości dr Robert Zapart, polski pełnomocnik Fundacji Armii Krajowej w Londynie wygłosił wykład„Emigracyjni kontynuatorzy tradycji I Kompanii Kadrowej”. W tej części także została zaprezentowana w formie praca multimedialna  „On nie umiał żyć tylko dla siebie – wspomnienie o Tadeuszu Parysie”, czyli praca konkursowa Natalii Mizerskiej. Nasza uczennica swoim pokazem została wyróżniona jako jedyna w kategorii gimnazjów. Gimnazjum składa szczególne podziękowania dla opiekunów Natalii, Ewy Kisteli i Izabeli Michalak, a także Elżbiety Suszyńskiej wnuczki Tadeusza Parysa, Jana Kujawy i Muzeum Regionalnego w Słupcy za udostępnienie materiałów o byłym burmistrzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *