Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Nie chcą dużej farmy fotowoltaicznej w Ostrowie Kościelnym. Założyli stowarzyszenie.

Porażajacy „prezent” świąteczny, noworoczny i wielopokoleniowy otrzymali niedawno mieszkańcy Ostrowa Kościelnego, Kornat i okolicznych wsi.

Na gruntach parafialnych, na zachodniej stronie Ostrowa Kościelnego ma powstać gigantyczna, bo 50 hektarowa farma fotowoltaiczna. Prezent rękoma proboszcza parafii w Ostrowie Kościelnym ks. Marka Żurawskiego – gorącego zwolennika powstania farmy podpisała wraz z potencjalnym inwestorem Kuria Gnieżnieńska.

Nowo powstałe stowarzyszenie Naturalne Ostrowo Kościelne stanowczo sprzeciwia się budowie farmy. W krótkim czasie zebrano 60 podpisów pełnoletnich mieszkańców, protestujących przeciwko budowie farmy. Kolejne osoby deklarują przyłączenie się do protestu.

W dniu 29 grudnia 2023 roku w sali wiejskiej w Ostrowie Kościelnym odbyło się spotkanie stowarzyszenia Naturalne Ostrowo Kościelne z mieszkańcami, na którym przedstawiono realne zagrożenie dla środowiska związane z funkcjonowaniem farm fotowoltaicznych. Spotkanie prowadziła przewodnicząca stowarzyszenia Monika Janiak-Bartkowiak i wiceprzewodniczący Zdzisław Wyszyński.

We władzach stowarzyszenia są też panie: Natalia Adrian i Magdalena Skorniak. Wkrótce kolejne formy protestu. O pomoc stowarzyszenie już wkrótce zwróci się m.in. do władz gminy Strzałkowo, Wojewody Wielkopolskiego, parlamentarzystów z naszego powiatu, kompetentnych prawników, stowarzyszeń ekologicznych, wojska w Powidzu i innych.

Stowarzyszenie na bieżąco będzie informowała o swoich działaniach władze kościelne w Gnieżnie.

 

TEKST/FOTO: Stowarzyszenie Naturalne Ostrowo Kościelne

38 odpowiedzi

 1. Wcale się nie dziwię mieszkańcom Kornat i Ostrowa Kościelnego, że nie chcą mieć farmy fotowoltanicznej za budynkami.

  Stałe promieniowanie od fermy, pogorszenie atrakcyjności lokalizacji z uwagi na brak naturalnego krajobrazu to tylko nieliczne z powodów.
  Takie fermy niech sobie stawiają na nieużytkach, gruntach pokopalnianych a nie na glebie, która daje żywność ludziom. Farma nie da chleba‼️

  Druga strona medalu to kwestia własności ziemi. Niby ziemia parafialna a tak naprawdę to już własność kurii gnieźnieńskiej, która decyduje o jej losie?! Teraz niech oddają swoją ziemię RADNI KOSCIOŁA CO PODPISALI PRZEJĘCIE ZIEMI PARAFIALNEJ PRZEZ KURJE .

  1. Przepraszam a co tam promieniuje tak ponad normę na takiej farmie? Rozumiem aspekty wizualne. Większe promieniowanie od anten telefonu komórkowej jak i farm fotowoltaicznych ma kuchenka mikrofalowa, która większość z nas używa w domu ale o tym nikt nie powie głośno

   1. Farma ma powstać na 50 ha ziemi ornej wiesz ile to jest płyt jakie ma promieniowanie ? Zapraszam do kupna domu w granicach farmy fotowoltaicznej . Nie dotyczy gościu ciebie to nie zabieraj głosu . Widać że zwolennik sutanny .

    1. Mam dość duże pojęcie na temat farm. Nie zgadzam się z Pana argumentacja brak elementarnej wiedzy i tyle. Chętnie bym pozwolił na budowę u siebie farmy . Drogi budują źle, biogazownie źle fotowoltaika źle wiatraki źle cofnijmy się do 1410 i może będzie fajnie

     1. nic nie stoi na przeszkodzie opaneluj sobie fotowoltaiką cały dom – nikt nie ma z tym problemu – jednocześnie daj tez przestrzeń na inne opinie :)

 2. Tak z czystej ciekawości zapytam co jest powodem protestów bo nie rozumiem ? Nik nie chce farmy fotowoltaicznej dlaczego ? Można mieć tani prąd a tu sprzeciw ciekawe

  1. Tani prąd? hahaha Dla chyba biskupów 😂😂😂😂 to jet farma przemysłowa, ludzie nie wyobrażają sobie jej rozmiarów…. Skali degradacji środowiska, ewentualnych pożarów????

 3. Jestem ciekawa jakie to realne zagrożenie niesie ze sobą funkcjonowanie farmy fotowoltaicznej? Jeśli grunty te nie są wykorzystywane rolnie to dlaczego nie?

  1. Kto powiedział tobie że ta ziemnia nie jest uprawiana ? , ta ziemia jest uprawiana już drugi raz na jesień zasiał zboże a drugi opryskal randapem jemu i zasiał zboże .

   1. Wszystkim zainteresowanym przypominam – zwłaszcza państwu ze stowarzyszenia – randapu już dawno się nie uzywa, także proszę o doszkolenie najpierw siebie, a potem innych

  2. O te grunty to się „biją” rolnicy tam jest klasa III, IV, B i troszkę VI. Jeśli nie wiesz info chodzi to wiesz już o co chodzi….

  1. Coś się mi wydaje że gość z daleka i jb to jest gość z bliska zarządzdzca ziemi KS 😁. Albo Kościelny 😁

 4. Nie wiem dlaczego ale skojarzyło mi się to z fragmentem : Noce i dnie:.. Ludzie, uciekajta! Doktory jadą do szpitala zabierać! Chowajta się!”

 5. Mieszkańcy wsi to gorzej niż chłopi Rejmonta. Biogazowni nie, fotowoltaiki nie, wiatraków nie.. nawet fermy kur im przeszkadzają. Ale pracę by chcieli, prąd też, nawet do miasta do sklepu przyjeżdżają . Wszystko ma być tylko nie u nich. W mieście dużo można zmieścić, ale wszystkiego się nie da upakować. I co najlepsze widzą we wsi mesjańską rolę – wieś daje chleb. Chleb daje przemysł spożywczy, ziarno jest z importu. Chłopi

  1. Nie wiem w jakim celu ta dyskusja?

   I tak powstanie to co ma powstać- jak nie 200 m od zabudowań to 300 m.

   Kuria dostanie kasę z dzierżawy, gminie zwiększa się podatki a ktoś może i nawet z mieszkańców dostanie pracę jako osoba doglądająca farmy. I tyle. Nie jestem ani zwolenniczką, ani przeciwniczka. Nikt nie byłby zadowolony gdyby coś takiego powstało w jego najblizsz otoczeniu, ale co ma za sens ta walka?

   1. „I tak powstanie to co ma powstać” a co? Już coś wiesz? Ktos posmarował Gminie już? Kuria? Proboszcz? Obecnie żadna decyzja administracyjna nie powstała a Ty już wiesz że będzie farma i kropka??? Nawet wiesz że 200 czy 300 metrów?? A to ciekawie zastanawiające. W Polsce nie jedna farma nie powstała bo Gmina się ogarnęła.

   2. Ziemia rolna to ziemia rolna.popieram Gospodarzy i uprawy rolne. Fotowoltaika owszem daleko od zabudowań .walczcie ludzie i nie słuchajcie nikogo że to i tak bedzie bo to nie prawda. Nie dajcie się zastraszyć. Pani moniko widze powiew lekkich gróźb. Każdy ma prawo walczyć o swoje. I nie bać się małego społeczeństwa.

  2. Rodowitym mieszkańcom wsi czyli rolnikom to co wymieniacie raczej nie przeszkadza.. Najgorsi są ci co nie mieli nigdy z wsią do czynienia a teraz tam się osiedlili i myślą że to oni są protplastami próbując tych „chłopów Reymontowskich” ustawiać.

   1. Nie przeszkadza rolnikom którzy swoje grunty także chcą oddać pod farmę i hajs hajs hajs:) Ahh bez tych pieniędzy żyli a teraz nie przeżyją? Dzięki rolnikowi – za 30 lat nie będzie Polski. Będą za to wielkie ekrany zagranicznych inwestorów – a to rolnik pokrywa koszta utylizacji – a co jeśli nie będzie go stać? Może wtedy odda ziemie na własność, no bo przecież i tak jej nie używał przez ostatnie lat 30… PRADZIADKOWIE w grobie się przewracają.

   2. Ktoś chyba słusznie zauważył Komu to przeszkadzać będzie….nie znam tych osób ale już zaangażowanie się „społecznika” Zdzisława Wyszyńskiego daje mi dużo do myślenia….nie bardzo wiem co On tam robi? A być może mieszka i to takim i jemu podobnym się nie podoba….moim zdaniem to ludzie rdzenni mieszkańcy powinni decydować a nie nowobogaccy którzy się tam osiedlają…..

  1. Nie, skąd. Każdy ma prawo walczyć o swoje . Ale ta farma I tak powstanie. Myślę, że powstałe stowarzyszenie, a tym bardziej młode osoby, które w nim aktywnie uczestniczą mogą sobie zaszkodzić. Żyjemy w tak małym środowisku… I co dalej? Po co jeszcze bardziej utrudniać sobie życie?

   1. Witam serdecznie ❤️ Czy to chodzi o mnie? O młode osoby aktywnie działające w stowarzyszeniu? „sobie zaszkodzić”? „Utrudniać sobie życie?”o czym Pani pisze? Chce uspokoić i proszę się o mnie nie martwić :) Wręcz odwrotnie :) Tyle serdeczności, telefonow i podpowiedzi prawnej nie doświadczyłam dawno. Co za poruszenie się zrobiło, na wsi, w parafii, ludzie potrzebują dobrych liderów – jestem młoda to fakt i nawet to zaleta – i mam dość spore doświadczenie w zarządzaniu/organizowaniu/motywacji – proszę się o stowarzyszenie nie martwić – idzie w dobrą stronę, zwłaszcza że członkowie zarządu to bardzo wyedukowani ludzie. Cudownej jest to że Ludzie zaczynają być świadomi. 😉 A o moją przyszłość nie ma potrzeby się martwić- Nie boję się iść własną drogą, zawsze robiłam i robie to co podpowiada mi serce. A na brak odwagi innych ludzi zawsze znajdzie się wytłumaczenie. Jedynie Pani stwierdzenie „i tak farma powstanie” mnie ciekawi – skąd taka pewność? Tak jak w Giewartowie też miała powstać…❤️ Na szczęście tam też byli Mieszkańcy. Monika Janiak Bartkowiak – aktywnie działającą w stowarzyszeniu :) Z serdecznością i pozytywnym patrzeniem na świat :)

 6. A w jaki sposób Ci mlodzi sobie mogą zaszkodzić??? To bardzo ciekawy wątek. Straszne ma Pani podejście do życia…

 7. Trzeba przyznać, że niektóre wypowiedzi są żałosne. Mogę zapewnić, że ta farma nigdy nie powstanie! Nie pomogą poddańcze wpisy na tym forum choćby „PanI ” Moniki. Wręcz powodują one odwrotny skutek, motywując do jeszcze większego oporu przeciwko tej skandalicznej decyzji. Kolejne dni pokażą jak silne są podpisy złożone na ręce stowarzyszenia Naturalne Ostrowo Kościelne. Nie pomoże skandaliczne wzajemne straszenie parafian konsekwencjami dla nich i członków ich członków rodzin. Warto nadmienić, iż funkcjonuję w naszym społeczeństwie jasne prawo, które określa wyrażnie co jest jest zgodne z prawem, a co nie jest zgodne, a więc podlega przepisom kodeksu karnego. Mogę tylko dodać, że już wkrótce o Ostrowie Kościelnym będzie się mówiło bardzo głośno. Protest będzie słyszany w różnych zakątkach Polski. Już wkrótce Ostrowo Kościelne odwiedzą znane media, które będą chciały dowiedzieć się więcej o planowanej inwestycji, a zwłaszcza o kulisach jej inicjowania.
  Zdzisław Wyszyński Stowarzyszenie NATURALNE OSTROWO KOŚCIELNE

 8. No właśnie Zdzisław Wyszynski jest przykładem tego o czym pislalm w swoim komentarzu do tego protestu. Córka i ojciec głowni inspiratorami tej zadymy..

 9. Szanowny Panie Z.W. zalosny to moze i Pan jest… A tak nawiasem mowiac to jaka zamierza Pan sciagnac TV ? dawniej to bylaby napewno TVN ale teraz sie pomieszalo … Niech Pan sie dobrze zastanowi……… Poddancze wpisy ?? dobre sobie ,niby to do kogo sa poddancze ?? Natomiast panska pewnosc i arogancja daje duzo do myslenia, lubi sie pan lansowac.

  1. To jak czytając komentarze to widzę,że cała inspiracją tej zadymy to jak Ktoś nadmienił wysoko wyedukowany społecznik Z.Wyszynski…chlopie Ty lepiej zajmij się swoją podupadającą Firmą a nie mieszaj rdzennym mieszkańca..

 10. Tylko popcornu zabrakło czytając te wpisy…
  Poziom wypowiedzi Pana Wyszyńskiego obrazuje klęskę tych działań i opiera się jedynie na straszeniu bądź szeroko pojętymu informowaniu. Już nie mogę się doczekać tych wszystkich stacji telewizyjnych na wsi ( aż dokupię popcorn), które będą relacjonować zapewne na całą Polskę strajk 120 osób przeciwko inwestycji… mocne!! Więcej racjonalności.
  Pani Moniko naprawdę mało taktu podczas reklamowania siebie tutaj w komentarzach. Srednio co trzecia osoba posiada wykształcenie i doświadczenie- chwalić się tym wypadało kilkanaście lat temu.. Ale podziwiam pomysł, pasje i zabawę w lokalnego celebryte.
  A co spolecznosci lokalnej to prawda jest taka, że trzeba było nie wchodzić w du** księdzu. Koperty, ofiary, wycieczki, spotkania, zabawy i to ,, uwielbienia księdza zaskutkowo, że kuria rządzi się własnymi prawami. ,, bo nasz ksiadz” , „bo nasz proboszcz”
  Nie trzeba tłumaczyć że Kościół to Bóg, nie ksiądz!!

 11. Zadanie Kościoła to głosić Ewangelię a nie zajmować się fotovoltaika. Ziemię dac w dzierżawę rolnikom żeby było zboże na chleb i pasze dla zwierząt. A nie chińszczyzne plastikową na 1/2 km kwadratowego pakować. Zas mają ludzie zwłaszcza młodzi mieć szacunek do Kościoła. To nie jest zadaniem jego. Pierwsze słowa Pana Jezusa I często orzypomibane w nauczaniu to NAWRACAJCIE SIE I WIERZCUE W EWANGELIĘ. sprowadzić tv i nagłośnić. Wstyd za Kościół jest w tak trudnych czasach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *