Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Nie chcą stacji paliw przy Inter Marche

287 mieszkańców Słupcy podpisało się pod petycją przeciwko stacji paliw, jaka ma powstać między sklepami Inter i Brico Marche. 

Pismo, którego autorem jest radny Tadeusz Markiewicz zostało już złożone na ręce burmistrza, Michała Pyrzyka.

Przypomnijmy, że to na nim spoczywa wydanie decyzji środowiskowej w tej sprawie. Do niedawna mieszkańcy mogli składać swoje uwagi w tej sprawie. Jak się okazuje tych nie brakuje.

W swoim piśmie radny oraz mieszkańcy wskazują aż 16 punktów, które ich zdaniem powinny wpłynąć na wydanie negatywnej decyzji dla inwestora.

 

1.Na planach raportu przedstawianych przez inwestora nie pokazano bloku Os. Niepodległości 10 oraz bloku „Plazy” segmentu A i B, a umieszczono najdalej wysunięty segment C.

2.Słupca należy do powiatu słupeckiego, a nie, jak pisze autor raportu -powiatu wrzesińskiego (strona 60 raportu).

3.Na stronie 84 i 85 raportu napisano nieprawdę: „Inwestycja zlokalizowana jest na terenie miasta Słupcy, w bezpośrednim sąsiedztwie ul. Berlinga. Biorąc pod uwagę, że teren ten jest zlokalizowany w obszarze zabudowy przemysłowej inwestycja nie wpłynie negatywnie na życie mieszkańców”.TA CZĘŚĆ miasta, to przede wszystkim część mieszkaniowa i oświatowa, a inwestycja na pewno wpłynie negatywnie na życie mieszkańców!

4.Na jakiej podstawie policzono ilość samochodów, które będą korzystały z usług stacji? (np. strona 23, max ilość pojazdów tankujących ON 3334 na rok – 10 na godz., PB 4334 na rok – 11 na godz., GAZ?) Dlaczego nie dokonano obliczeń i analizy pojazdów poruszających się po przyległych  do wymienionych działek ulicach i parkingach?

5.Jeśli wybudowana zostanie stacja benzynowa z drogami dojazdowymi, zmniejszy się wyraźnie ilość miejsc parkingowych Intermarche i Bricomarche. Czy jest to zgodne z prawem o supermarketach?

6.Co z drogami przeciwpożarowymi i drogami ewakuacji?

7.Czy biegnąca obok instalacja miejskiego gazu ziemnego, może być w tak bliskiej odległości od stacji benzynowej?

8.Raport skupia się na aspektach gospodarczych.  Konieczne jest uzupełnienie raportu o aspekty mieszkaniowe.

9.Jak wynika z raportu – stacja i „mały” sklepik będą funkcjonowały 24 godziny na dobę, w niedzielę i święta, będą zakłócały spokój wszystkim sąsiadom,

10.Wybudowanie stacji spowoduje:

-jeszcze większe natężenie ruchu na ulicy Berlinga, Traugutta, Chopina, Smugowej, a tym samym tworzenie się korków drogowych, niepotrzebnych napięć wśród kierowców i mieszkańców,

-utrudnienia z wyjazdem i wjazdem na parkingi do bloków mieszkalnych, szkoły muzycznej oraz sklepów,

-hałas, który utrudnia koncentrację, dzienny i nocny wypoczynek mieszkańców,

-zwiększenie ilości spalin, wycieków i oparów (podczas napełnianych zbiorników, tankowania, uruchamiania, hamowania pojazdów poruszających się pojazdów po całym terenie),

-wycieki i rozlania z końcówek węży po zakończeniu tankowania będą pogarszać jakość powietrza oraz zanieczyszczać środowisko,

-zwiększenie ryzyka zachorowań dzieci i mieszkańców tego rejonu,

-zwiększy się ryzyko wypadków spowodowane większą ilością pojazdów.

11.W planie zagospodarowania terenu miasta Słupcy na działkach wymienionych przez inwestora – 313/3, 3024, 3065 oznaczonych symbolem U3 (tereny zabudowy usługowej) nie ma słowa, że na tym terenie może powstać stacja paliw.

12.Analizując plan zagospodarowania terenu dla naszego miasta stwierdzamy, że w przypadku stacji benzynowych znajdujących się na terenie Słupcy jest wyraźny zapis:

ORLEN – KS1 (teren obsługi komunikacji samochodowej) – lokalizacja stacji paliw płynnych i gazu płynnego wraz z urządzeniami towarzyszącymi,

nowa dzielnica SMUG teren przy ulicy Kopernika – KS1 (teren obsługi komunikacji samochodowej) – lokalizacja stacji paliw płynnych i gazu płynnego wraz z urządzeniami towarzyszącymi,

BP – TAG1 (teren aktywności gospodarczej) przeznaczenie – stacja paliw płynnych oraz stacja gazu płynnego,

WATIS – 1P/U (teren obiektów produkcyjnych, składów i magazynów / usługi) dopuszczenie stacji paliw wraz z towarzyszącą infrastrukturą.

13.Szata roślinna na wspomnianym terenie i przyległych terenach Intermarche i Bricomarche, to zaledwie małe skrawki trawnika. ZERO drzew i krzewów!

14.Napełnianie zbiornika magazynowego odbywać się będzie 2 razy w tygodniu i może utrudniać ruch samochodowy w tym rejonie.

15.Mieszkańcy terenu przyległego do mającego powstać obiektu, boją się ryzyka wystąpienia awarii, pożaru, wybuchu lub katastrofy na stacji paliw lub obiektach sąsiadujących ze stacją,

16.Należy sobie zadać pytanie „Na ile jest zasadne wybudowanie stacji benzynowej?”.

 

-Nie pozwólmy na budowanie stacji benzynowych w środku naszego miasta,  w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły muzycznej (do której uczęszcza tak dużo dzieci), bloków, domków jednorodzinnych  oraz przy tak dużej ilości stacji benzynowych, które na terenie miasta już funkcjonują!

Z uwagi na potencjalne złe oddziaływanie tej stacji na zdrowie mieszkańców i środowisko, bardzo prosimy Pana Burmistrza o nie wyrażanie zgody na wybudowanie stacji paliw w tym rejonie. Inwestycja na pewno będzie uciążliwa i wpłynie negatywnie na życie ludzi i środowiska- piszą mieszkańcy w okolicy potencjalnej lokalizacji stacji paliw. 

Najnowsze komentarze
  • Wraz z dodatkową stają paliw w Slupcy , samochodów nagle nie przybędzie ! Właściciele tych co są , będą mieli jedną stacje więcej do wyboru – lokalizacyjne i cenowo! Zapewne żadnych dodatkowych korków i innych wymyślnych niedogodności z tego tytułu nie będzie ;)

  • Mentalność Polaka buraka, jeździć autostradą, tylko, żeby nie przebiegała obok naszego osiedla, tylko z dala od niego, tam, dalej, koło sąsiada. Gnidy, stacja paliw im przeszkadza, z zazdrości.

  • Stacja Paliw?? Jaka stacja.. A czy to po prostu nie usługa towarzysząca przy istniejących marketach? Czy właśnie nie powinniśmy dążyć do centralizacji usług? Po co tracić czas, paliwo itp. Korzystam z usług w całej Polsce. W kilkuset miastach przy marketach można zauważyć usługi towarzyszące-czy to własnie dwa, trzy stanowiska do zatankowania auta, myjnia ciśnieniowa a nawet wulkanizacja… Coraz więcej można zauważyć przy supermarketach fastfoodów, ale przecież w naszym mieście i kebab przeszkadza…Ludzie czy tam ma powstać ORLEN, BP czy SHELL? z piętnastoma podjazdami, hotdogami itp?? Chodzi przecież o szybkie zatankowanie auta przy okazji zakupów. Nie wiem dlaczego to aż tak bulwersujące!!To ja może wydzierżawię ten teren od INTERMARCHE i pomyślę o innej usłudze.. Może zrobię karuzele, albo cyrk dla dzieci.. Mama na zakupach tata w cyrku…ale przecież zwierzęta brzydko pachną.. Może dyskoteka.. może karuzela.. W M1 w Poznaniu istnieje takowa w markecie a obok niego i stacja paliw i inne usługi. Naprawdę nie twórzmy wizji, które są po prostu śmieszne! Chodzi o usytuowanie przymarketowej usługi na terenie usługowym. Miałem pryjemność usłyszeć teorię osób protestujących oraz zapoznać się z faktycznym stanem inwestycji…I powiem jedno.. wizja apokalipsy zupełnie mija się z prawdą..

Dodaj komentarz