Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

Nie chcą wycinki drzew na drodze do Jaroszyna. Stworzyli internetową petycję.

Z protestem niektórych mieszkańców naszego regionu spotkała się decyzja dotycząca wycinki drzew na drodze Słupca-Jaroszyn.

O sprawie informowaliśmy w środę TUTAJ. Wycinka jest związana z planowaną przebudową wspomnianej drogi. Swój sprzeciw w tej sprawie w komentarzach wyrażają internauci.

-Kolejna aleja kilkudziesięciu, ponad stuletnich drzew, do wycinki w związku z planowaną inwestycją drogową (niewątpliwie potrzebną jako taką, i ważną społecznie). Za tydzień ma już ich nie być! Szkoda, że decydenci nie potrafią dostrzec w drzewach „waloru”, widzą tylko utrudnienia i zagrożenia…

W pierwszym komentarzu pod postem wklejam link do petycji skierowanej do Starosty słupeckiego. Pewnie to już nic nie zmieni, jednak jeżeli również uważacie tak jak ja, że inwestycje takie nie powinny prowadzić do wycinki drzew, że można je potraktować jako walor przyrodniczy, krajobrazowy, społeczny, praktyczny (ma tam być ścieżka rowerowa – czy nie przyjemniej korzystało by się z niej mogąc skorzystać latem z cienia wielkich drzew…?), podpiszcie ją proszę.

Może ten drobny gest, jeżeli okaże się że osób tak myślących i postrzegających świat jest więcej coś zmieni w przyszłości… Zobaczymy, według mnie warto próbować!-pisze na jednym z portali społecznościowych Janusz Orchowski z Lądku. Wspomniana petycję znajdziecie TUTAJ.

 

FOTO: Janusz Orchowski

 

Wytną drzewa na powiatowej drodze. Będą utrudnienia.

 


Najnowsze komentarze
 • Rozumie autora petycji ale te drzewa muszą być wycięte nawet jak by nie było remontu drogi. Po pierwsze są za blisko jezdni przez co ich korzenie niszczą jezdnie a po drugie stwarzają śmiertelne zagrożenie dla kierowców. Dla mnie wszystkie drzewa przy drogach które są pomiędzy jezdnią a rowem powinny być wycięte ze względów bezpieczeństwa. Powinny być tylko te pomiędzy rowem a polem. Punkt widzenia zmienia się jak się kogoś straci przez zbyt blisko jezdni rosnące drzewa. Z drugiej strony co to za petycja gdzie można podać zmyślone dane i nabijać „podpisy”

  • Drzewa stwarzają śmiertelne zagrożenie dla kierowców ???? Człowieku o czym ty piszesz?? Jak coś co stoi i się nie rusza może zagrażać kierowcy? To kierowcy sami sobie zagrażają – nieuwagą, nadmierną prędkością, brawurą, nieostrożnością, pisaniem smsów podczas jazdy, mogę tak wymieniać bez końca. Drzewo sobie tylko stoi. Każdy kto podnosi rękę na zieleń to podnosi rękę na siebie. Na zachodzie już to dawno zrozumieli, a polscy urzędnicy nadal przyczynę wypadków widzą nie w kierowcach tylko w drzewach. To tak, jakby po utonięciu pływaka w jeziorze były apele to osuszenie jeziora. Paranoja !

   • Tak na zachodzie już to wiedzą tylko to że już wycięli co im przeszkadzalo i co im zagrażało… A teraz stali się mentorami w obronie przyrody i środowiska. A u nas chcą zrobić skansen żeby mieli gdzie swoim dzieciom pokazywać jak to kiedyś było.

   • Paranoja? Jak drzewo jest 20cm od jezdni? Cały pas drogowy powinien wybaczać błędy lub usterki. Dodam że za jedno życie lub zdrowie warto wyciąć nawet 100 hektarów lasu. Drzewo przy samej drodze nie ma racji bytu. Można próbować wymusić żeby za wycięte drzewa posadzili nowe ale nie żeby stare które przy aktualnym ruchu stwarzają zagrożenie pozostały.

   • Na zachodzie już dawno wycieli drzewa przy drogach i nie ma w tym nic dziwnego. Ciekawe ile osób tutaj się wypowiadających na co dzień jeździ samochodem?! Tych drzew nie może tam być i kropka. Jednakże widzę wyjście, niech rolnicy przekażą po kilka metrów że swoich pól na rzecz poszerzenia drogi, wtedy można by przesunąć drogę i uratować choć drzewa z jednej strony, ba powstało by miejsce na szeroki chodnik, ścieżkę rowerową i jeszcze dużo miejsca na nowe nasadzenia. Ciekawy pomysł co nie? Lecz nie realny, bo żaden rolnik dobrowolnie nie odda swojego majątku, a gmina/powiat nie ma kasy na odkup. W takim razie wracamy do pierwszej opcji.

  • Niech w końcu zaczną sądzić drzewa ciągle się słyszy o wycince to chyba jakaś choroba psychiczna ludzi którzy nie lubią zieleni.

  • Drzewa nie zabijają kierowców, to kierowcy zabijają się o drzewa. Nie szanujecie przyrody. Nie rozumiecie przyrody. Zginiecie jak te drzewa

  • Czy to drzewa wychodzą na jezdnie? to nie mityczne Enty z mitologi Śródziemia.

   • Ale jak masz drzewo 20 cm od skrajni nie masz w razie błędu swojego albo kogoś/ awarii szansy na przeżycie

  • Użytkuję tą drogę ponad 30 lat. Już dawno powinny być wycięte. Zostały posadzone gdy droga była wąska, poruszano się powozami konnymi – to nie stanowiło zagrożenia. A teraz?? Ja jeżdżę przepisowo (nigdy w życiu nie miałam mandatu) ale kto mi da gwarancję, że z przeciwka nie pojedzie jakiś idiota więc gdyby chcieć uniknąć zderzenia to się nie da bo są drzewa!!!! Zatem marne szanse na przeżycie – bo ważniejsze jest DRZEWO!!!! Gratuluję Państwu Orchowskim determinacji ale martwię się o zdrowy rozsądek, którego ewidentnie BRAK!!!

 • Petycje to można pisać jesli chodzi o wycinkę drzew w mieście, gdzie naprawdę te drzewa dawają cień. A DO WSZYSTKICH TYCH CO PODPISUJĄ SPRZECIW, WY CHYBA NAWET NIE JECHALIŚCIE TA DROGA W NAJWIĘKSZY RUCH DO SLUPCY (7-8/14-17). Cień tych drzew jest TYLKO w godzinach porannych nawet nie do południa, popołudniu słońce swieci od strony drogi oślepiając kierowców ;) BARDZO DOBRZE ZE BĘDĄ WYCIĘTE, ORAZ ZE JEST W PLANACH NOWA DROGA BO JUŻ OD DAWIEN DAWNA IDZIE DOSTAĆ NERWICY JEŻDŻĄC TA DROGĄ…

  • Niestety aktualnie głos mają osoby które przekładają los drzew nad życie ludzi.

   • Pan ma głos i boje się takich ludzi jak pan. Wszystko wyciąć. Niby troska bije od pana o życie , ale zaraz pojąwia się zachęta do destrukcji życia – drzew. Reprezentuje Pan myślenie które miejmy nadzieje odchodzi do przeszłości

   • Bardzo dramatycznie na przeciw siebie ustawił pan ludzi, którzy mają inne poglądy na temat DRZEW rosnących przy drogach. LOS LUDZI ogromnie zależy od istnienia natury, od istnienia drzew, od bezpiecznych proporcji tlenu i innych gazów w atmosferze. LOS LUDZI zależy od prawdziwego zrozumienia skomplikowanych zależności wielu składników ,sytuacji, wartości. D^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^DRZEWA nie wychodzą na drogę, to ludzie z niej zbaczają.Lepiej poszerzyć drogi w inny sposób,aby uchronić rosnące drzewa. Drzewo 40- 100 letnie jest o wiele bardziej potrzebne w przyrodzie, niż kolejne hektary betonu i asfaltu.Obecna ogromna zmiana klimatu wymaga większego szacunku dla lasów, dla d z i k i c h rzek, dla bagien, torfowisk. W zmienionym klimacie drzewa będą k a r ł o w a t e, już NIE będą tak duże, rozłożyste. Trzeba więc je o wiele bardziej chronić niż kiedykolwiek.

 • Drewno dac biednym do palenia,za darmo!!! No i wszyscy bedo zadowoleni,nie tylko kierowcy#

Dodaj komentarz