Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

„Nie dajmy się oszukać cyberprzestępcom w czasie pandemii” wspólny projekt policjantów i stowarzyszenia BPS

Komenda Powiatowa Policji w Słupcy oraz Stowarzyszenie Bezpieczny Powiat Słupecki prowadzą wspólny projekt edukacyjno-informacyjny pn. „Nie dajmy się oszukać cyberprzestępcom w czasie pandemii”.

Jego głównym celem jest przybliżenie mieszkańcom powiatu słupeckiego metod, jakie stosują oszuści w sieci internetowej oraz wskazanie, jak bronić się przed cyberprzestępcami, którzy chcą wyłudzić lub ukraść nasze pieniądze.

Wprowadzone w związku z pandemią ograniczenia sprawiały, że ludzie zamknęli się w domach i przenieśli swoje życie do sieci internetowej. Robienie zakupów w sieci, komunikowanie się przez internet, załatwianie spraw w bankach i innych instytucjach drogą mailową, to teraz codzienność. Niestety w sieci nie brakuje cyberprzestępców, którzy nieustannie wymyślają nowe metody, jak nas oszukać i wyłudzić od nas pieniądze. To wszystko spowodowało, że policjanci notują wzrost liczby zgłoszeń o popełnieniu oszustw internetowych.

Stąd pomysł na stworzenie projektu prowadzonego w formie kampanii społecznej, która obejmuje przekaz za pomocą specjalnie stworzonej strony fejsbukowej, strony www, rozpowszechnianie w przestrzeni publicznej informacji w formie banerów, plakatów, broszur i ulotek oraz zorganizowanie spotkań w poszczególnych gminach powiatu.

W ramach projektowego grantu powstają filmy i spoty edukacyjne. Prowadzone są szkolenia dla przedstawicieli różnych grup społecznych, zarówno młodzieży, dorosłych i seniorów. Dzięki uprzejmości włodarzy gmin docieramy z prelekcjami do samorządowców. Przeszkoleni zostali również dzielnicowi KPP w Słupcy, którzy zdobytą wiedzę przekazują podczas codziennej służby na spotkaniach ze społeczeństwem, tak aby dotrzeć do jak największej liczby odbiorców. Pierwsze spotkania odbyły się w już Słupcy oraz w Powidzu.

 

Następne planowane są :

15 października o godz. 13.00 dla seniorów w Orchowie w Domu Strażaka ul. Powst.Wlkp. ,
18 października o godz. 18.00 dla seniorów w Ostrowitem w świetlicy na ul. Jeziornej,
20 października o godz. 16.00 dla słuchaczy Uniwersytetu III Wieku w Strzałkowie w Domu Seniora al. Wyszyńskiego 8
21 października o godz. 12.00 w Urzędzie Gminy Słupca szkolenie dla radnych i sołtysów,
21 października o godz. 18.00 w Lądku w salo GOK ul. Rynek 26 dla zainteresowanych
23 października o godz. 15.00 w Powidzu w sali Domu Kultury dla zainteresowanych
27 października o godz. 12.00 w Zagórowie w sali Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Zagórów dla przedstawicieli lokalnych instytucji i samorządowców.

 

Podsumowaniem projektu będzie webinar, w którym uczestniczyć będzie mógł każdy, kto 18 listopada br. odwiedzi stronę www.cyber.b-p-s.pl . Prelegentami będą m.in. partnerzy projektu Santander Bank Polska S.A., Grupa OLX sp. z o.o., Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A., Grupa BIK, BLIK, Allegro.pl sp. z o.o. oraz Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiczna w Słupcy w Słupcy.

Projekt jest dofinansowywany ze środków z programu „Działaj lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie Stowarzyszenie „Unia Nadwarciańska”.

Chcemy, aby mieszkańcy powiatu słupeckiego byli sprytniejsi od oszustów działających w sieci internetowej!

Jeżeli Wy chcecie dowiedzieć się więcej o cyberoszustwach, szukajcie informacji na FB Bezpieczny Powiat Słupecki @bpslupecki oraz www.b-p-s.pl.

P.S. Stowarzyszenie „Bezpieczny Powiat Słupecki” zostało utworzone przez grupę pasjonatów, których celem jest wspieranie działań wpływających na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców powiatu słupeckiego, ze szczególnym uwzględnieniem działań profilaktycznych. Działa od marca 2021r.

 

 

TEKST/FOTO: Policja Słupca


Brak komentarzy

Dodaj komentarz