Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

„Nie po to walczymy o stan Pojezierza Wielkopolskiego by ktoś uprawiał tu takie dziadostwo!”

Zgłoszenia dotyczące zanieczyszczania Jeziora Powidzkiego wpłynęły do biura posłanki, Pauliny Hennig-Kloski.

-Do mojego biura coraz częściej spływają niepokojące informacje o zanieczyszczeniach spuszczanych do Jeziora Powidzkiego. Turyści wypoczywający na poczatku maja w okolicy Przybrodzina zaobserwowali na powierzchni jeziora rozległą tłustą substancję brunatnego koloru.

Z doniesień zamieszczonych w lokalnych mediach wynika, że podobne zanieczyszczenia zaobserwowano w innym czasie, w innych miejscach tego akwenu. Dlatego dziś zwróciłam się do wójta Gminy Powidz Jakuba Gwita oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu z prośbą o interwencję: kontrolę, monitoring oraz weryfikację jakości wody.

Powidz to jezioro pierwszej klasy czystości, ustalenie przyczyn oraz sprawców tych zanieczyszczeń to nasz obowiązek. Nie przez przypadek Powidz cieszy się popularnością turystów i żeglarzy z całej Polski. Jego kondycja decyduje o życiu wielu okolicznych mieszkańców, żyjących z turystyki, dochodach gminy. Jego walorów tyrystycznych i krajobrazowych nie muszę zachwalać. Dlatego jezioro powinno być chronione przed zanieczyszczeniami. Nie po to walczymy o stan Pojezierza Wielkopolskiego by ktoś uprawiał tu takie dziadostwo!

Przy okazji jeśli zastanawiacie się na czym stanęły prace związane z retencją wody na Pojezierzu Gnieźnieńskim, główny projekt dotyczy odbudowy stosunków wodnych w Wielkopolsce czeka na uruchomienie środków europejskich z Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Wypracowana koncepcja została złożona przez poznanski ośrodek Wód Polskich w Agencji Rozwoju Regionów w Koninie. Drobniejsze inwestycje są w trakcie, a w zbiorniku Kazimierz Północ pozostało już tylko 5 metrów do osiągnięcia stanu wypełnienia, przy którym zbiornik przestanie negatywnie oddziaływać na jeziora Pojezierza Gnieźnieńskiego.

Jeśli tempo podnoszenia zwierciadła wody w tym zbiorniku utrzyma się, to stan ten zostanie osiągnięty na koniec tego roku. Przypomnę, że obie realizowane koncepcje zostały wypracowana przy udziale ekspertów sejmowego Zespołu ds. Ochrony Pojezierzy Wielkopolskich, którego jestem przewodniczącą-czytamy na stronie posłanki.

 

FOTO: Archiwum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *