Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Nowi kapłani z naszej ziemi

Sześciu diakonów, z rąk abp. Józefa Kowalczyka, przyjęło w sobotę w gnieźnieńskiej katedrze święcenia kapłańskie. Byli wśród nich także trzej pochodzący z powiatu słupeckiego.

Uroczystość rozpoczęła się od procesji, która przeszła z Rezydencji Arcybiskupów Gnieźnieńskiej do bazyliki prymasowskiej, gdzie odprawiona została Msza św. Eucharystię celebrował abp. Józef Kowalczyk wspólnie z bp. Krzysztofem Wętkowskim, abp. seniorem Henrykiem Muszyńskim, bp. seniorem Bogdanem Wojtusiem oraz moderatorami i profesorami gnieźnieńskiego seminarium.

Obrzęd święceń rozpoczął się po Ewangelii imiennym wskazaniem kandydatów i prośbą rektora PWSD ks. Wojciecha Rzeszowskiego do abp. Józefa Kowalczyka o udzielenie im święceń prezbiteriatu. Po złożeniu przez kandydatów przyrzeczenia posłuszeństwa, zgromadzeni w świątyni odśpiewali Litanię do Wszystkich Świętych, podczas której diakoni leżeli krzyżem na posadzce katedry. Później przyszedł czas na najważniejszy moment święceń- abp Józef Kowalczyk, a po nim biskupi i wszyscy kapłani nałożyli ręce na głowy wyświęcanych i odmówili modlitwę konsekracyjną, prosząc Boga o udzielenie im darów Ducha Świętego. Następnie nowi kapłani namaszczeni zostali olejem krzyżma, nałożyli stuły i ornaty i wspólnie z abp. Kowalczykiem sprawowali po raz pierwszy Mszę św.

Wśród sześciu neoprezbiterów było trzech pochodzących z powiatu słupeckiego: Krzysztof Kubaszewski i Tomasz Mrug z parafii pw. św. Doroty w Strzałkowie oraz Damian Woźniak z parafii pw. św. Leonarda w Słupcy. Następnego dnia nowi kapłani odprawili w swoich rodzinnych parafiach Msze św. prymicyjne.

Źródło: www.archidiecezja.pl

Fot: J. Andrzejewski

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *