Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Nowy taryfikator kar za wykroczenia drogowe. Nawet 15 punktów za jedno.

Już od jutra, czyli soboty 17 września wejdą w życie zmiany dotyczące taryfikatora kar za wykroczenia drogowe. Są one dużo bardziej surowe dla tych, którzy złamią przepisy. 

To kolejne zaostrzenie kar po niedawnym wzroście kwot mandatów. Od jutra kierowcy nawet za jedno wykroczenie będą mogli dostać aż 15 punktów.

Do takich należeć będą: niedostosowanie się do sygnałów świetlnych, sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem drogowym, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych, czy też wyprzedzanie na nim, przekroczenie prędkości o więcej niż 70 km/, wjechanie na przejazd kolejowy w chwili, gdy rozpoczęło się opuszczanie zapór, czy też gdy sygnalizator wskazuje czerwone światło.

Ponadto karą 15 punktów zagrożone będzie wjechanie na przejazd, gdy nie ma możliwości kontynuowania jazdy po drugiej stronie, kierowanie w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzenie w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających, a także nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku.

15 punktów karny będzie można tak otrzymać za jazdę pod prąd na  autostradzie lub drodze ekspresowej. Wzrośnie także liczba punktów karnych przyznawanych za przekroczenie prędkości.

Biorąc pod uwagę nowe przepisy łatwo będzie zgromadzić 24 punkty, co z kolei wiąże się ze stratą Prawa Jazdy.

Ponadto od 17 września warunkiem usunięcia punktów karnych będzie zapłacenie mandatu. Będą one kasowane dopiero po upływie dwóch lat od dokonania płatności.

Nie będzie już także tak zwanych kursów, w których uczestnictwo mogło zmniejszyć liczbę punktów raz na pół roku o sześć.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *