Twoja informacja

Masz dla nas temat? Napisz!

O podróży dookoła świata w Zawodówce

Opowieści o podróży dookoła świata pierwszego Polaka, mieli dziś okazję wysłuchać uczniowie ZSZ w Słupcy.

– Pierwszym Polakiem, który objechał świat samochodem był Jerzy Jeliński, harcerz i podróżnik, który w latach 1926 – 1928 przemierzył tysiące kilometrów, aby zrealizować swoje marzenie.

O wyczynie swojego przodka, który niemal sto lat temu dokonał niemożliwego, opowiadał dziś (18.09.) w Zespole Szkół Zawodowych w Słupcy Marek Szukalski, wnuk podróżnika.

Jerzy Jeliński zorganizował wyprawę z trzema przyjaciółmi: Eugeniuszem Smosarskim (bratem Jadwigi Smosarskiej – międzywojennej, popularnej aktorki), Brunonem Bredschneiderem – filmowcem i Janem Ławą. Samochodem, którym się poruszali był Ford T, który jednak nie wytrzymał próby drogi. Podobnie jak kompani podróżnika, którzy stopniowo wykruszali się z ekspedycji. Końcowy etap podróży dookoła świata, Jeliński pokonał autem marki Buick Master Six.

Samochodem na dzisiejsze spotkanie ze szkolną młodzieżą przyjechał wspomniany Marek Szukalski, który odnalazł auto po latach poszukiwań i odrestaurował je, przywracając pierwotny wygląd.

W spotkaniu wziął udział starosta, Jacek Bartkowiak, sekretarz Powiatu Mariola Landowska oraz kierownik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Słupcy Justyna Lisowska.

 

 

FOTO: Starostwo Powiatowe w Słupcy


Brak komentarzy

Dodaj komentarz