Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

O pracy w słupeckim liceum

Profesor Zygmunt Wiatrowski- wybitny specjalista z zakresu pedagogiki pracy odwiedził dzisiaj Słupcę. W Liceum Ogólnokształcącym, którego jest absolwentem wygłosił wykład pt. „Praca człowieka w pierwszych dekadach XXI wieku w Polsce”.

Prof. zw. dr hab. Zygmunt Wiatrowski urodził się w 1928 r. w Zagórowie. W 1951 roku ukończył studia matematyczne a następnie pedagogiczne. Przez wiele lat pracował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy, gdzie pełnił m.in. funkcję dziekana. Obecnie mieszka w Ciechocinku i pracuje jako wykładowca w Wyższej Szkole Humanistyczno- Ekonomicznej we Włocławku. W 2007 roku w Kijowie otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Nauk Pedagogicznych Ukrainy.

Do słupeckiego liceum prof. Zygmunt Wiatrowski przybył na zaproszenie dyrektora Tadeusza Raczkowskiego, który o spotkanie zabiegał od blisko trzech lat. Wcześniej, ze względu na liczne zobowiązania zawodowe profesora nie było to możliwe, jednak dziś udało się do niego doprowadzić.

Wykład prof. Wiatrowskiego nosił tytuł „Praca człowieka w pierwszych dekadach XXI wieku w Polsce”. W swoim wystąpieniu poruszył on kwestie dotyczące m.in. aktualnej sytuacji w obszarze pracy zawodowej, oraz przyszłości pracy człowieka. A przyszłość ta dla niektórych stoi pod dużym znakiem zapytania. Wg Encyklopedii Powszechnej PWN, cytowanej przez prof. Wiatrowskiego, najbardziej pesymistyczna wizja pracy w przyszłości wyraża się w formie 20:80. Oznacza to, że pracować będzie tylko 20% mieszkańców Ziemi a pozostałe 80% pozostanie bez stałych środków do życia pochodzących z pracy. Choć jest to dość skrajne podejście, nie należy go lekceważyć.

Prof. Zygmunt Wiatrowski

 

 

 

 

W spotkaniu udział wzięli m.in. nauczyciele Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Słupcy, dyrektorzy jednostek budżetowych miasta oraz uczniowie szkoły. Na zakończenie każdy mógł wymienić z profesorem swoje poglądy i spostrzeżenia oraz podyskutować na temat spotkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *