Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

O Puszczy Pyzdrskiej w Zagórowie

W czwartek sali kinowo-widowiskowej MGOK Zagórów odbyło się spotkanie autorskie z Wiką i Przemysławem Kowalskimi dotyczące promocji albumu „Puszcza Pyzdrska”.

– W wydarzeniu wzięli udział: Mirosław Słowiński- Honorowy Obywatel Miasta Zagórowa i autor książek o Zagórowie, Paweł Burdziński-radny Rady Miejskiej Zagórowa, Waldemar Wunsz-proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Koninie, Janis i Arthur Mulvey z Kalifornii- potomkowie olędrów mieszkających w Grądzeniu i Orlinie Dużej, młodzież Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie wraz z nauczycielkami Kamilą Bartłomiejczak i Katarzyną Dropińską oraz miłośnicy lokalnej historii.

-Fotografie i materiały do albumu gromadziliśmy 20 lat. Odwiedziliśmy wiele domostw, przeprowadziliśmy dziesiątki wywiadów, aby zebrać informacje o Puszczy Pyzdrskiej, w naszym przekonaniu regionu, który śmiało może konkurować z innymi atrakcyjnymi rejonami turystycznymi w Polsce-opowiadali autorzy. –Do 2009 nikt nie prowadził badań dotyczących Puszczy Pyzdrskiej. Mamy satysfakcję, że przywracamy pamięć o tej arcyciekawej krainie tworzonej przez wieki przez przedstawicieli wielu kultur, tj. katolików, ewangelików i Żydów – podkreślali.

Badacze przedstawili slajdy nawiązujące tematycznie do albumu, opowiedzieli wiele ciekawych historii, m.in. o „żelaznych domach” i przystankach autobusowych z rudy darniowej, oryginalnym wzornictwie oraz akcie własności nadanym przez cara mieszkańcom Wrąbczynka. Były oczywiście pytania i dyskusje.

Dziękujemy bardzo Wice i Przemysławowi Kowalskim za spotkanie oraz licznie przybyłej publiczności. Zachęcamy do nabycia albumu „Puszcza Pyzdrska”. Autorzy proszą osoby zainteresowane o kontakt poprzez stronę internetową o Puszczy Pyzdrskiej – czytamy na stornie Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórowie.

 

 

FOTO: MGOK Zagórów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *