Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Obchody XXVII Dnia Judaizmu w Słupcy

Pod hasłem „Szalom/pokój – Dar Boga” Słupca włączyła się w obchody XXVII Dnia Judaizmu. Ich organizatorem było Muzeum Regionalne, Parafia św. Wawrzyńca i Zespół Szkół Ekonomicznych.

Przy ulicy Bóźniczej, w miejscu dawnej synagogi zebrali się uczniowie słupeckich szkół, mieszkańcy i przedstawiciele władz samorządowych. Tam wspólnie modlili się o pokój oraz zakończenie trwających wojen i konfliktów. Symbolicznie zapalili również menorę oraz znicze.

Zaraz potem uczestnicy wydarzenia spotkali się w Zespole Szkół Muzycznych w Słupcy. W krótkiej prezentacji przybliżona została im postać Alexa Dancyga, Żyda, a jednocześnie Polaka uprowadzonego przez Hamas na początku października.

 

 

Osobę historyka wspominał również wieloletni dyrektor LO, Tadeusz Raczkowski, który podkreślał jego bezpośredniość i łatwość w tłumaczeniu często skomplikowanej historii Żydów i Polaków.

Podczas Dnia Judaizmu poruszano również temat coraz większej obojętności na ludzką krzywdę O tym jak ważny jest sprzeciw i reakcja innych w tego typu sytuacjach, mówił mówił starosta, Jacek Bartkowiak.

Wydarzenie zakończył koncert ukraińskiego duetu Nata /Evgeny. Na jego uczestników czekaly też słodkości z kuchni żydowskiej przygotowane przez młodzież z ZSE w Słupcy.

 

2 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *