Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Obowiązkowe odblaski dla pieszych

31 sierpnia wejdzie w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, która mówi, że każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, będzie miał obowiązek używania elementów odblaskowych.

Przepis nie określa rodzaju odblasków, jakich musimy używać. Warto jednak pamiętać, że im bardziej będziemy widoczni tym bardziej będziemy bezpieczni. Nawet małe odblaski po zmroku doskonale zasygnalizują kierowcom naszą obecność na drodze. Osoby znajdujące się w pojeździe są chronione przez różnego rodzaju zabezpieczenia. Pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne, kurtyny itd. Pieszych i rowerzystów nic nie chroni. Nazywamy ich niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Niechronieni mają najwięcej do stracenia podczas wypadków komunikacyjnych, czyli swoje zdrowie i życie. Niebezpiecznie jest zwłaszcza na drogach, gdzie nie ma żadnego oświetlenia, w miejscach gdzie nie ma chodnika i zachodzi konieczność poruszania się jezdnią lub poboczem.

W ciemnościach widzimy znacznie gorzej, a kierowcy wielu rzeczy w ogóle nie dostrzegają, np. jadącego skrajem drogi rowerzysty na nieoświetlonym rowerze, czy pieszego ubranego w ciemną odzież. Światła samochodów oświetlają drogę przed pojazdem na 40-50 metrów. Kierowca zauważy takie osoby najwyżej na 20-30 metrów przed maską swojego samochodu. Jeżeli kierujący pojazdem poruszać się będzie szybciej niż 60 km/h, to nie zdąży nawet rozpocząć hamowania.  Odblask jest  widoczny dla kierującego samochodem ze 150-200 m. Tym samym kierujący pojazdem zyskuje czas na wykonanie dowolnego manewru. Może zwolnić, wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Jest, więc oczywistym, że będąc na drodze widocznym, stajemy się jednocześnie bezpieczni.

Elementy odblaskowe służą poprawie bezpieczeństwa na drogach, ale oprócz tego warto pamiętać o jeszcze jednym aspekcie nowych przepisów. Jeśli nie będziemy się do nich stosować, powinniśmy liczyć się z konsekwencjami, jakimi będzie na przykład ukaranie mandatem karnym przez policjanta.Słupeccy policjanci przypominają, że od 31 sierpnia pieszy poruszający się po drodze poza terenem zabudowanym obowiązkowo musi być wyposażony w element odblaskowy !

TEKST: KPP Słupca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *