Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Odnowią pomnik powstańca

Gmina Słupca wyremontuje pomnik weterana Tomasza Metelskiego. Powstaniec styczniowy spoczywa na cmentarzu w Koszutach Małych.

Z inicjatywą odnowienia pomnika wyszedł Błażej Berdziński były wójt gminy Słupca. Obecne władze pozytywnie odpowiedziały na jego apel i złożyły do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa wniosek o dofinansowanie na wykonanie prac remontowych na grobie weterana. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie, dzięki czemu gmina otrzyma prawie 6 tys. zł na odnowienie pomnika. Choć początkowo projekt był inny, ze względu na uwagi konserwatora zabytków, pomnik będzie musiał zachować swój dotychczasowy kształt. – Konserwator nie wyraził zgody na całkowitą zmianę tego nagrobka, musi on pozostać w takiej formie jak obecnie, ale będzie zupełnie odnowiony – mówiła podczas ostatniej sesji wójt Grażyna Kazuś.

Tomasz Metelski urodził się w 1839 roku w Golinie. W 1863 roku brał udział w Powstaniu Styczniowym. Według przekazu starszych mieszkańców, po jego zakończeniu, ukrywał się we wsi Grobla u państwa Sieczkarek. Zmarł 18 stycznia 1929 roku. W okresie międzywojennym parafianie na miejscowym cmentarzu ufundowali mu pomnik, który teraz ma zostać odnowiony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *